[KATALIST] Ezoterikus marxizmus

László Pintér alapinter at gmail.com
2011. Már. 23., Sze, 17:46:08 CET


Tisztelt Lista, én a marxizmussal nem foglalkozom, sem ezoterikus, sem pedig
valós formájában, az én fejemben azt a feledés egyre sűrűbb homálya ...
fedné, ha engednék a körülmények...
Szabó G. Tibor utolsó mondatára reflektálnék csak, vagyis erre:


> Arra a végső kérdésre, hogy mit tehet a könyvtáros, az én nézeteimből
> eredően csak a wikik fejlesztésében való konstruktív
> szerepvállalás útja marad járható - az alternatív interpretációk és
> kételyek megőrzésével, elősorolásával.
> Mert a JÓ szócikkbe vetett hitünk és sajátos értékrendünk mellett
> legkiválóbb könyvtáros erényünk
> a lehetséges források gyűjtése őrzése, feltárása és szolgáltatása.
>
>

És erre is csak annyit tudok írni: Ámen.

Viszont azért az Internetről és annak használatáról írtakkal kapcsolatban
eszembe jutott egy kis történet a napokból. Csorba Győző könyvtárát
katalogizálom (megkésve, de törve nem;) és abban találtam (ó, de sok jó
könyv között!) a *The Book of the dead and elysian fields* című nagyon szép
könyvet. Sehol nem találtam benne kiadási évet. Megnéztem, a MOKKA nem
ismeri a kötetet. A könyvjelzőkből elővettem a karlsruhei virtuális
katalógust, amelyet nagyon szeretek használni, ajánlom annak, aki még nem
ismeri ( http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html ) Itt jó pár találatot
kaptam (talán éppen Izraelből a legtöbbet) de évszám egyiken sem volt. Ekkor
beírtam a címet a Google-ba és mit ad Isten, ezt találom a válaszok között:
http://www.naderlibrary.com/bookdeadelysisan.toc.htm Igaz, a kiadási év itt
sem derül ki, de aki akarja, megnézheti a könyv mind a 30 tábláját. (Érdemes
megnézni a "főlapot" is: http://www.naderlibrary.com/ )
A kis történethez többféle kommentárt is lehetne írni. Én csak annyit írok:
mégiscsak bízhatunk a könyvben és a könyvtárosban. Hiszen ahogyan mondani
szokták, nélkülük  az honlap (és ez a levél) sem jött volna létre. (Nem
vitatom persze az informatikus szerepét sem, de mégiscsak a könyv és a
könyvtáros volt előbb;)) Ámen.
Üdv. Pintér L.




Szabó G. Tibor könyvtári szakinformátor
> Budapesti Gazdasági Főiskola Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg, Könyvtárhttp://www.pszfz.bgf.hu/gkz
> 8900 Zalaegerszeg, Gasparich Márk u. 18/A, Tel.: +36 (92) 509-941
> --------------------------------------------------------------------
>
>
> 2011.03.22. 13:06 keltezéssel, szabó béla  írta:
>
> T. Lista!
>
> Talán valami különös csillagállásnak, netalántán a "szuperhold" jelenségnek; de valószínűbben a mai magyar - és európai - világállapotnak köszönhetően a Magyar Nemzet hétvégi melléklete éppen most közölt egy társalgásunk tárgyához tapadó szöveget. (Miklóssy Endre: Titkos jelen. Megszüntetve megőrzés, avagy a riposztmodern Magyarországon.) Nekem csak most - kedden délelőtt - került a kezembe; elolvasását mindenkinek ajánlom. Idézek belőle:
> "... a marxizmust egyszerűen elfelejtettük, mintha nem is lett volna, ami méltatlan a gondolkodáshoz. Hiányzik a vele szembenéző olyan leszámolás, mint Kanté a skolasztikus filozófiával vagy Marxé a német idealizmussal, hogy új útra térhessen." Később: "Napjaink kérdése: vajon csak a parancsuralom képes-e arra, hogy a fölöslegessé minősített észt kiküszöbölje? A kísérlet világszerte folyik. Talán éppen ez az, amit posztmodern jelenségnek mondunk? Így formálódik az új ideológiai monopólium, sajnálatosan örökölve elődjétől a kíváncsiság hiányát. És így veszítette el a nép az értelmiségét."
> Ungváry Rudolffal több dologban is egyetértek. Továbbá: nincsen magyar lexikon/enciklopédia/adatbázis stb. amely bizonyos TÉNYEKET a mai állapotnak megfelelő - = korszerű - tudást ideológiai okuláré nélkül közvetítene, s különösen érvényes ez a világhálóra. A könyvtárosi tevékenység nem lehet mentes az értékszemlélettől, bár mindegyikünk más értékrendje van. Mit tehetek pl. én, ha információkat kell a rendelkezésre álló készletből közvetítenem, s csak marxista (álláspontom szerint káros) átadható szöveg akad? Írjam át (ha tudom), vagy ne adjam át? Kötelességem: kijavítandónak kijelölni, nagyjából ez az, amit tehetek. És, ha a magam kommentárja nélkül átadom, akkor helyesen teszem-e?
> A Szabó G. Tibor idézte szerző mondatai figyelemre méltóak, elolvasom majd a teljes textust. De a "szabadság" fogalmán magam egészen mást értek, mint az idéző. Példa: a wiki-féle forrásokból merítő, a tudás szerkezetét nem ismerő emberek - a túlnyomó többség - "szabadsága" igen korlátozott. Ha egy mérnök korrektnek és jónak találja mondjuk a szakmájába vágó, tranzisztor szócikket, akkor feltételezi, hogy mondjuk a "maghar" vagy az "osztálytársadalom" szócikk is ugyanúgy korrekt.
> A kérdés tehát: mit tehet a/egy könyvtáros?
>
> szbi
>
>
> _______________________________________________
> Katalist mailing listKatalist at listserv.niif.huhttps://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
>
>
>
> __________ Information from ESET Mail Security, version of virus signature
> database 5978 (20110323) __________
>
> The message was checked by ESET Mail Security.
> http://www.eset.com
>
> _______________________________________________
> Katalist mailing list
> Katalist at listserv.niif.hu
> https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
>
>



-- 
Pintér László
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20110323/7b9a2044/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról