Tisztelt Lista, én a marxizmussal nem foglalkozom, sem ezoterikus, sem pedig valós formájában, az én fejemben azt a feledés egyre sűrűbb homálya ... fedné, ha engednék a körülmények...<br>Szabó G. Tibor utolsó mondatára reflektálnék csak, vagyis erre: <br>
<br><div class="gmail_quote"><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;"><div bgcolor="#ffffff" text="#000000">
     
    <br>
    Arra a végső kérdésre, hogy mit tehet a könyvtáros,
    az én nézeteimből eredően csak a wikik fejlesztésében való
    konstruktív<br>
    szerepvállalás
    útja marad járható - az alternatív interpretációk és kételyek
    megőrzésével, elősorolásával.<br>
    Mert a JÓ szócikkbe vetett hitünk és sajátos értékrendünk mellett
    legkiválóbb könyvtáros
    erényünk<br>
    a lehetséges források gyűjtése őrzése, feltárása és
    szolgáltatása.
    <br>
     
    <br>
    </div></blockquote><div><br>És erre is csak annyit tudok írni: Ámen. <br><br>Viszont azért az Internetről és annak használatáról írtakkal kapcsolatban eszembe jutott egy kis történet a napokból. Csorba Győző könyvtárát katalogizálom (megkésve, de törve nem;) és abban találtam (ó, de sok jó könyv között!) a <i>The Book of the dead and elysian fields</i> című nagyon szép könyvet. Sehol nem találtam benne kiadási évet. Megnéztem, a MOKKA nem ismeri a kötetet. A könyvjelzőkből elővettem a karlsruhei virtuális katalógust, amelyet nagyon szeretek használni, ajánlom annak, aki még nem ismeri ( <a href="http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html">http://www.ubka.uni-karlsruhe.de/kvk.html</a> ) Itt jó pár találatot kaptam (talán éppen Izraelből a legtöbbet) de évszám egyiken sem volt. Ekkor beírtam a címet a Google-ba és mit ad Isten, ezt találom a válaszok között: <br>
<a href="http://www.naderlibrary.com/bookdeadelysisan.toc.htm">http://www.naderlibrary.com/bookdeadelysisan.toc.htm</a> Igaz, a kiadási év itt sem derül ki, de aki akarja, megnézheti a könyv mind a 30 tábláját. (Érdemes megnézni a "főlapot" is: <a href="http://www.naderlibrary.com/">http://www.naderlibrary.com/</a> )<br>
A kis történethez többféle kommentárt is lehetne írni. Én csak annyit írok: mégiscsak bízhatunk a könyvben és a könyvtárosban. Hiszen ahogyan mondani szokták, nélkülük  az honlap (és ez a levél) sem jött volna létre. (Nem vitatom persze az informatikus szerepét sem, de mégiscsak a könyv és a könyvtáros volt előbb;)) Ámen.<br>
Üdv. Pintér L. <br><br><br><br><br></div><blockquote class="gmail_quote" style="margin: 0pt 0pt 0pt 0.8ex; border-left: 1px solid rgb(204, 204, 204); padding-left: 1ex;"><div bgcolor="#ffffff" text="#000000">
    <pre cols="72">Szabó G. Tibor könyvtári szakinformátor
Budapesti Gazdasági Főiskola Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg, Könyvtár
<a href="http://www.pszfz.bgf.hu/gkz" target="_blank">http://www.pszfz.bgf.hu/gkz</a>
8900 Zalaegerszeg, Gasparich Márk u. 18/A, Tel.: +36 (92) 509-941
--------------------------------------------------------------------
</pre>
    <br>
    2011.03.22. 13:06 keltezéssel, szabó béla  írta:
    <blockquote type="cite">
      <pre>T. Lista!

Talán valami különös csillagállásnak, netalántán a „szuperhold” jelenségnek; de valószínűbben a mai magyar - és európai - világállapotnak köszönhetően a Magyar Nemzet hétvégi melléklete éppen most közölt egy társalgásunk tárgyához tapadó szöveget. (Miklóssy Endre: Titkos jelen. Megszüntetve megőrzés, avagy a riposztmodern Magyarországon.) Nekem csak most - kedden délelőtt - került a kezembe; elolvasását mindenkinek ajánlom. Idézek belőle: 
„… a marxizmust egyszerűen elfelejtettük, mintha nem is lett volna, ami méltatlan a gondolkodáshoz. Hiányzik a vele szembenéző olyan leszámolás, mint Kanté a skolasztikus filozófiával vagy Marxé a német idealizmussal, hogy új útra térhessen.” Később: „Napjaink kérdése: vajon csak a parancsuralom képes-e arra, hogy a fölöslegessé minősített észt kiküszöbölje? A kísérlet világszerte folyik. Talán éppen ez az, amit posztmodern jelenségnek mondunk? Így formálódik az új ideológiai monopólium, sajnálatosan örökölve elődjétől a kíváncsiság hiányát. És így veszítette el a nép az értelmiségét.” 
Ungváry Rudolffal több dologban is egyetértek. Továbbá: nincsen magyar lexikon/enciklopédia/adatbázis stb. amely bizonyos TÉNYEKET a mai állapotnak megfelelő - = korszerű - tudást ideológiai okuláré nélkül közvetítene, s különösen érvényes ez a világhálóra. A könyvtárosi tevékenység nem lehet mentes az értékszemlélettől, bár mindegyikünk más értékrendje van. Mit tehetek pl. én, ha információkat kell a rendelkezésre álló készletből közvetítenem, s csak marxista (álláspontom szerint káros) átadható szöveg akad? Írjam át (ha tudom), vagy ne adjam át? Kötelességem: kijavítandónak kijelölni, nagyjából ez az, amit tehetek. És, ha a magam kommentárja nélkül átadom, akkor helyesen teszem-e? 
A Szabó G. Tibor idézte szerző mondatai figyelemre méltóak, elolvasom majd a teljes textust. De a „szabadság” fogalmán magam egészen mást értek, mint az idéző. Példa: a wiki-féle forrásokból merítő, a tudás szerkezetét nem ismerő emberek – a túlnyomó többség – „szabadsága” igen korlátozott. Ha egy mérnök korrektnek és jónak találja mondjuk a szakmájába vágó, tranzisztor szócikket, akkor feltételezi, hogy mondjuk a „maghar” vagy az „osztálytársadalom” szócikk is ugyanúgy korrekt.
A kérdés tehát: mit tehet a/egy könyvtáros? 

szbi 


_______________________________________________
Katalist mailing list
<a href="mailto:Katalist@listserv.niif.hu" target="_blank">Katalist@listserv.niif.hu</a>
<a href="https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist" target="_blank">https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist</a>
</pre>
    </blockquote>
  <br>
<br>
__________ Information from ESET Mail Security, version of virus signature database 5978 (20110323) __________<br>
<br>
The message was checked by ESET Mail Security.<br>
<a href="http://www.eset.com" target="_blank">http://www.eset.com</a><br>


</div>

<br>_______________________________________________<br>
Katalist mailing list<br>
<a href="mailto:Katalist@listserv.niif.hu">Katalist@listserv.niif.hu</a><br>
<a href="https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist" target="_blank">https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist</a><br>
<br></blockquote><br></div><br><br clear="all"><br>-- <br>Pintér László<br>Honlap: <a href="http://www.csorbagyozo.hu" target="_blank">http://www.csorbagyozo.hu</a><br>