[KATALIST] a hatekony konyvtarkozi ;-)

Mikulás Gábor mikulasg at t-online.hu
2007. Jún. 7., Cs, 17:19:59 CEST


Kedves Ildikó, 

köszönöm szépen, megértettem álláspontját.

Gábor

 

  _____  

From: ildiko.sutto-g at sanofi-aventis.com
[mailto:ildiko.sutto-g at sanofi-aventis.com] 
Sent: Thursday, June 07, 2007 1:54 PM
To: mikulasg at t-online.hu
Cc: katalist at listserv.iif.hu
Subject: RE: [KATALIST] a hatekony konyvtarkozi ;-)

 

Kedves Gábor,

 

Lám, lám milyen másként forog az agyunk, ez azonban örvendetes hiszen
különbözőek vagyunk, más-más tapasztalatokkal, értékrendekkel, sőt még a
kromoszóma állományunk sem egyezik :-). Én a google+könyvtár eredményéből
inkább arra következtetnék, hogy a könyvtárak talán kevesebb esetben
dezinformálnak

mint a google, hiszen mint tudjuk az utóbbi a " virágozzék minden virág"
elvét követi, valószínüleg nagyon helyesen.

 

- többé-kevésbé kiderül, hogy a hallgató először megpróbálta a könyvtár
vonatkozó szolgáltatását igénybe venni, de valamilyen szempontból nem volt
számára megfelelő (minőségbiztosításiul: minőségi) -- ez bizony
nemmegfelelés

 

Gondolom itt lehet a kutya elásva már amennyiben több konkrétumot
hallhatnánk erről a nemmegfelelésről.

Csak ismételni tudom, hogy elejétől a végéig nem ildomos könyvet,
f.iratkötetet stb. másolni akár védi szerzői jog akár nem az adott művet. Ha
rosszhiszemű akarok lenni akkor feltételezhetem , hogy sorozatmásolatot
készít, majd jó pénzért eladja olyanoknak akinek erre a trükkre nincs módja.
Hogy a könyvet magát nem lopja el......háát érdekes logika :-).

A segítőkész könyvtáros és a többség ilyen, szereti ha ez a többletmunka
elfogadható céllal és módon kívántatik meg tőle.

Hiszen megtehetném azt is, hogy kikapcsolom az útkereszteződésben a piros
lámpát, ha éppen arra járok, mert túl sokat kell várnom a zöldre. Azért ez
nem így működik remélem.

A "nyugati" könyvtárak hozzáállását nem értem, de nem felhasználóbarátként
jellemezném.

Leginkább azon gondolkodnék el, hogy itt egy minősített, kifejezett
használói igény. Fontos számára a könyvtár és gyűjteménye (érdekelt a
könyvtárakban). Tehát: ilyen-olyan korlátok állítása helyett hogyan tudnánk
számára is kedvező szolgáltatást kínálni? Ha ezt meglépjük, elégedett
használókat nyerünk. Ellenkező esetben dörzsöltebbeket (és növekedhet a
könyvlopások, rongálások száma). Melyikből van nagyobb hasznunk?

Sajnos vannak az életben olyan kérések amelyek a legjobb indulattal sem
teljesíthetők. Ilyenkor megpróbálunk áthidaló megoldásokat ajánlani. Egy
könyvtárban az erre legalkalmasabb személy a könyvtáros maga. Tehát
rosszabbul jár az,

aki ( ha lebukik )a partizánkodással eljátssza a hitelét, mint az aki
tudomásul véve a mindenkire érvényes játékszabályokat, építhet a
könyvtárosok szakismeretére és segítőkészségére. A dörzsölt vagy lopós
könyvtárhasználók elégedettsége súlytalan, nem akceptálható.

 

Egyébként köszönöm a linket a DisinfoJournalhoz! Kár, hogy abbamaradt a
projekt.

Igaz. A projektet átmenetileg felfüggesztették, de lehet írni a megadott
címre ahol tájékoztatnak a jövőbeli sorsáról :-)

 

We are trying to optimize our site at the moment. If you want to be
exclusivly informed about the date of our relaunch, please send us a short
e-mail.

baráti üdvözlettel

SGI

 

 

 


  _____  


From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of Mikulás Gábor
Sent: Thursday, June 07, 2007 12:06 PM
To: 'katalist katalist'
Subject: RE: [KATALIST] a hatekony konyvtarkozi ;-)

Kedves Ildikó,

> félretájékoztatás témaköréhez ad kis fogódzót. Mindenesetr
elgondolkodtató, hogy a google a disinformation keresőszóra 83400 találatot
adott.

A library + desinformation pedig 32.300 találatot, azaz mindössze 2.5-ször
kevesebbet.

A kettő közötti különbség pl., hogy a Google-hoz jóval többször fordulnak,
ill. hogy nem közpénzből tartják fenn. 

 

De számomra inkább az az érdekes:

- van, aki térítésmentesen feltérképezte e szempontból a hazai
nagykönyvtárakat (ha én könyvtár lennék, őszintén kikérdezném
tapasztalatait)

- többé-kevésbé kiderül, hogy a hallgató először megpróbálta a könyvtár
vonatkozó szolgáltatását igénybe venni, de valamilyen szempontból nem volt
számára megfelelő (minőségbiztosításiul: minőségi) -- ez bizony
nemmegfelelés.

- kényszerből megtanulta a fotózás célnak megfelelő szintű alkalmazását

- nem lop el, nem pengéz, nem okoz többletmunkát a könyvtárosnak
(feltételezem, hogy szkennelés, fényképezés esetében nem teszi tönkre a
könyvet), tehát alapvetően jó szándékú

- feltehetően régi, szerzői jogi szabályozás alól kikerült anyagok érdeklik

- a nyugati könyvtárak hozzáállását (kevesebb szabályozás, azaz könyvtári
ráfordítás!!!) felhasználóbarátabbnak tartja

- nyilván ő örülne leginkább, ha ugyanezt a tartalmat az interneten érné el
(de feltételezhetően nem találja)

 

Leginkább azon gondolkodnék el, hogy itt egy minősített, kifejezett
használói igény. Fontos számára a könyvtár és gyűjteménye (érdekelt a
könyvtárakban). Tehát: ilyen-olyan korlátok állítása helyett hogyan tudnánk
számára is kedvező szolgáltatást kínálni? Ha ezt meglépjük, elégedett
használókat nyerünk. Ellenkező esetben dörzsöltebbeket (és növekedhet a
könyvlopások, rongálások száma). Melyikből van nagyobb hasznunk?

 

Egyébként köszönöm a linket a DisinfoJournalhoz! Kár, hogy abbamaradt a
projekt.

 

Üdvözlettel,

Mikulás Gábor

 

--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20070607/fa859e33/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról