[KATALIST] a hatekony konyvtarkozi ;-)
ildiko.sutto-g at sanofi-aventis.com
ildiko.sutto-g at sanofi-aventis.com
2007. Jún. 7., Cs, 13:54:21 CEST
Kedves Gábor,
Lám, lám milyen másként forog az agyunk, ez azonban örvendetes hiszen különbözőek vagyunk, más-más tapasztalatokkal, értékrendekkel, sőt még a kromoszóma állományunk sem egyezik :-). Én a google+könyvtár eredményéből inkább arra következtetnék, hogy a könyvtárak talán kevesebb esetben dezinformálnak
mint a google, hiszen mint tudjuk az utóbbi a " virágozzék minden virág" elvét követi, valószínüleg nagyon helyesen.
- többé-kevésbé kiderül, hogy a hallgató először megpróbálta a könyvtár vonatkozó szolgáltatását igénybe venni, de valamilyen szempontból nem volt számára megfelelő (minőségbiztosításiul: minőségi) -- ez bizony nemmegfelelés
Gondolom itt lehet a kutya elásva már amennyiben több konkrétumot hallhatnánk erről a nemmegfelelésről.
Csak ismételni tudom, hogy elejétől a végéig nem ildomos könyvet, f.iratkötetet stb. másolni akár védi szerzői jog akár nem az adott művet. Ha rosszhiszemű akarok lenni akkor feltételezhetem , hogy sorozatmásolatot készít, majd jó pénzért eladja olyanoknak akinek erre a trükkre nincs módja. Hogy a könyvet magát nem lopja el......háát érdekes logika :-).
A segítőkész könyvtáros és a többség ilyen, szereti ha ez a többletmunka elfogadható céllal és módon kívántatik meg tőle.
Hiszen megtehetném azt is, hogy kikapcsolom az útkereszteződésben a piros lámpát, ha éppen arra járok, mert túl sokat kell várnom a zöldre. Azért ez nem így működik remélem.
A "nyugati" könyvtárak hozzáállását nem értem, de nem felhasználóbarátként jellemezném.
Leginkább azon gondolkodnék el, hogy itt egy minősített, kifejezett használói igény. Fontos számára a könyvtár és gyűjteménye (érdekelt a könyvtárakban). Tehát: ilyen-olyan korlátok állítása helyett hogyan tudnánk számára is kedvező szolgáltatást kínálni? Ha ezt meglépjük, elégedett használókat nyerünk. Ellenkező esetben dörzsöltebbeket (és növekedhet a könyvlopások, rongálások száma). Melyikből van nagyobb hasznunk?
Sajnos vannak az életben olyan kérések amelyek a legjobb indulattal sem teljesíthetők. Ilyenkor megpróbálunk áthidaló megoldásokat ajánlani. Egy könyvtárban az erre legalkalmasabb személy a könyvtáros maga. Tehát rosszabbul jár az,
aki ( ha lebukik )a partizánkodással eljátssza a hitelét , mint az aki tudomásul véve a mindenkire érvényes játékszabályokat, építhet a könyvtárosok szakismeretére és segítőkészségére. A dörzsölt vagy lopós könyvtárhasználók elégedettsége súlytalan, nem akceptálható.
Egyébként köszönöm a linket a DisinfoJournalhoz! Kár, hogy abbamaradt a projekt.
Igaz. A projektet átmenetileg felfüggesztették, de lehet írni a megadott címre ahol tájékoztatnak a jövőbeli sorsáról :-)
We are trying to optimize our site at the moment. If you want to be exclusivly informed about the date of our relaunch, please send us a short e-mail.
baráti üdvözlettel
SGI
________________________________
From: katalist-bounces at listserv.iif.hu [mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of Mikulás Gábor
Sent: Thursday, June 07, 2007 12:06 PM
To: 'katalist katalist'
Subject: RE: [KATALIST] a hatekony konyvtarkozi ;-)
Kedves Ildikó,
> félretájékoztatás témaköréhez ad kis fogódzót. Mindenesetr elgondolkodtató, hogy a google a disinformation keresőszóra 83400 találatot adott.
A library + desinformation pedig 32.300 találatot, azaz mindössze 2.5-ször kevesebbet.
A kettő közötti különbség pl., hogy a Google-hoz jóval többször fordulnak, ill. hogy nem közpénzből tartják fenn.
De számomra inkább az az érdekes:
- van, aki térítésmentesen feltérképezte e szempontból a hazai nagykönyvtárakat (ha én könyvtár lennék, őszintén kikérdezném tapasztalatait)
- többé-kevésbé kiderül, hogy a hallgató először megpróbálta a könyvtár vonatkozó szolgáltatását igénybe venni, de valamilyen szempontból nem volt számára megfelelő (minőségbiztosításiul: minőségi) -- ez bizony nemmegfelelés...
- kényszerből megtanulta a fotózás célnak megfelelő szintű alkalmazását
- nem lop el, nem pengéz, nem okoz többletmunkát a könyvtárosnak (feltételezem, hogy szkennelés, fényképezés esetében nem teszi tönkre a könyvet), tehát alapvetően jó szándékú
- feltehetően régi, szerzői jogi szabályozás alól kikerült anyagok érdeklik
- a nyugati könyvtárak hozzáállását (kevesebb szabályozás, azaz könyvtári ráfordítás!!!) felhasználóbarátabbnak tartja
- nyilván ő örülne leginkább, ha ugyanezt a tartalmat az interneten érné el (de feltételezhetően nem találja)
Leginkább azon gondolkodnék el, hogy itt egy minősített, kifejezett használói igény. Fontos számára a könyvtár és gyűjteménye (érdekelt a könyvtárakban). Tehát: ilyen-olyan korlátok állítása helyett hogyan tudnánk számára is kedvező szolgáltatást kínálni? Ha ezt meglépjük, elégedett használókat nyerünk. Ellenkező esetben dörzsöltebbeket (és növekedhet a könyvlopások, rongálások száma). Melyikből van nagyobb hasznunk?
Egyébként köszönöm a linket a DisinfoJournalhoz! Kár, hogy abbamaradt a projekt.
Üdvözlettel,
Mikulás Gábor
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20070607/7154abf6/attachment.html>
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról