[KATALIST] a hatekony konyvtarkozi ;-)
Nagy Elemer Karoly
eknagy at omikk.bme.hu
2007. Jún. 7., Cs, 17:39:27 CEST
Szep Jo Napot!
Egy megjegyzes a "nyugat"-hoz:
A British Library-bol konkretan kidobtak az embert harom eve, ha
fenykepezos mobilt talaltak nala - nem biztos, hogy a "nyugat" az minden
szempontbol egyseges, sot.
Es egy allaspont:
Nyilvan, ha a hallgato nem tud olcson legalisan hozzaferni az Ot erdeklo
anyagokhoz, majd hozzafer illegalisan vagy nem akar majd hozzaferni -
nagyon keves az olyan hallgato, akibol sok penzt lehet kisarcolni (akad
egy-ketto, akinek szakdologzathoz kell egy-egy abra, de ritka). Sot. Minel
tobbet akar kisarcolni a konyvtar az olvasokbol, jo esellyel annal
kevesebbet fog, viszont ha elerheto aron adna, esetleg kifizetne az
olvaso, es mindketten jol jarnanak.
Jomagam tanuja voltam par eve, hogy egy kiado megkeresett egy konyvtarat,
hogy szeretne ujrakiadni egy regi, jogvedett konyvet, keszithet-e rola
digitalis masolatot, amibol egy peldanyt a konyvtarban hagy, hogy a
konyvtar is kitehesse az internetre? A valasz "nem, mert vedett allomany"
volt. Ekkor megkerdezte a joember, hogy mennyiert kaphat egy digitalis
kopiat, mire egy akkora osszeget mondott a konyvtar, hogy ez a bizonyos
joember belelilult. Ezek utan elment egy antikvariumba, vett egy peldanyt,
beszkennelte, eladta egy masik antikvariumba a peldanyt es elrendezte az
ujra-kiadast. A konyvtar meg porul jart. Ez van.
Meg egy gondolatpar:
Ugyanakkor, ha egy konyvtar kiadja az osszes kincset, miert is mennenek be
az emberek? (Ugyanakkor, ha nem fernek hozza a kincsekhez az olvasok
szabadon, miert is mennenek be az emberek?)
Meg egy idezet:
Es felmerul meg egy kerdes, amin a legutobbi NetWorkShop-on is volt szo:
- Mit er el az a konyvtar, ami sajat bevetelkent kitermel egymillio
forintot?
- Azt, hogy kovetkezo evben csokkentik a fenntartasi kereter egymillio
forinttal.
Maradok:
Nagy Elemer Karoly
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról