Válasz: RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?
gyure.peter at e-corvina.hu
gyure.peter at e-corvina.hu
2007. Aug. 31., P, 11:49:30 CEST
Kedves Gábor, Lista!
A képzés természetes a szakma jövéjének egyik legfontosabb eleme,
ugyanakkor nemcsak
konkrét szakra felvettek lehetnek segítői a szakma épülésének. Számos más
területen végzett
kolléga fejt ki ugyans jelentős hatást. Én legalább ilyen fontosnak érzem
az affinitást valamint a "kívülről"
hozott gondolatokat, szemléletet, amik számos alkalommal voltak motorjai
új szolgáltatások kialakításának.
Igazából azért szólok hozzá, mert a külföldi "jó gyakorlat adaptálása"
gondolat köszön vissza.
Évek óta folyamatosan, - bankok, telco cégek vagy az
elektronikus-kormányzat fejlesztési tervek területein -
hallom ezeket újra és újra személyes beszélhetéseken és előadásokban,
cikkekben is. Magam
is használtam-használom, ám egyre kevésbé szeretem. Valóban a fejlődésnek
egy szükséges foka a másolás?
(tudom az adataptálás más, de mégis). Miért csak olyanok jók akarunk lenni
mint a külföldi példák?
Miért nem jobbak? Szerintem csak az a szürkeállomány akiket én személyesen
ismerek ezen a területen,
képes lenne jobbat csinálni. Akkor miért beszélünk mindig a "best
practice"-ről? Persze, ne találjuk fel a
spanyolviaszt újra, de miért nem célzunk meg többet?
Amikor a 90-es években megnyíltak a FEFA források, a hazai könyvtárak
informatikai helyzete és színvonala
néhány év alatt sok területen megelőzte a "best parctice"-t. Mi
mutogattuk külföldön, neves könytárakban a
Web-en elérhető OPAC-unkat, miután arról beszéltek, hogy nemsokára lesz
weblapja a könyvtárnak...
Más kérdés, hogy a rendszerek fenntartása és továbbfejlesztése nem épült
be a napi gyakorlatba, így ez az
előny mára újra eltűnt. A szürkeállomány azonban itt van, csak motiválni
és bevonni kellene. És a cél
valóban lehetne több mint a létező legjobb itthoni adaptálása, a cél
lehetne valami igazán új és
nagyszerű megalkotása.
A civil kezdeményezések fontosak és jók, egyetértek veled. De a civil
kezdeményezeseket nem lehet tartósan
fenntartani (mert pénzbe kerülnek a rendszerek), a civil kezdeményezések
nem alkalmasak országos méretekben,
percenként több száz vagy ezer tranzakció lebonyolítására képes
rendszereket létrehozni, mert azok
fejlesztése drága és komoly tapasztalatokat igényel. Hozzák az ötleteket
és a prototípusokat, a produkciós
rendszerek kivitelezését pedig bízzák az általad "hűbéri rendszer"-ként
aposztrofált irányítás finanszírozta
konstrukciókra.
Hajrá Pannon Puma Könyvtárak!
gyp
Mikulás Gábor <mikulasg at t-online.hu>
Feladó: katalist-bounces at listserv.iif.hu
2007.08.30 18:05
Címzett
"'katalist katalist'" <katalist at listserv.iif.hu>
Másolat
Tárgy
RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?
Kedves Domonkos,
könyvtáros munkaerő-piaci tapasztalatod tanulságos. Azt értem belőle, hogy
-- mint sok egyébben -- egyszerre van jelen a hiány és a felesleg.
Hogy más szakma jelen állapotát is érdemes figyelembe venni, egyetértünk.
Ám, hogy ebből milyen következtetést vonunk le, az már habitus, kultúra
kérdése. Ha pl. komolyan mondjuk, hogy "a könyvtár az információs
társadalom
alapintézménye", akkor nem takaróznék azzal, hogy más sem jobb a Deákné
vásznánál. Ugyanis a megújuláshoz szükséges információ (mások jó
példájának
leírása, összegzett tapasztalatok) is -- legalábbis elvileg -- a mi
kezünkben van. Akárcsak saját magunk megújulásának információja, sőt, akár
a
tudás is. Függetlenül attól, hogy kihasználjuk-e.
Ha tehát ezt nem tudjuk megragadni (egyelőre inkább ez az általános),
akkor
saját hitelünkkel játsz(ott)unk. Képzelj el egy olyan szakácsot, aki saját
magának sem tud megfelelő ételt készíteni. Hinnének-e neki azok, akiket ki
akar(na) szolgálni? Magyarán, a többiek teljesítményétől függetlenül én
törekednék a meglévő források hatékonyabb kihasználására, márcsak mások
szolgálata érdekében is.
Azt látom, hogy a meglévő hazai szürkeállomány -- persze, csak kompetens
menedzsment mellett -- a jelenlegi ráfordítások mellett alkalmas lehet a
külföldi jó gyakorlat adaptálására; sőt, egy-két területen kb. 10 éves
határidőn belül azt néhol felülmúló szakmai teljesítményre is.
De biztosan Te is látod, hogy itt-ott a "szakmai civilek" az aktuális
irányító hűbéri rendszert megkerülve is tudnak komoly értéket előállítani
:-) Lényegében semmi pénzért. (Emellett bizonyítottan rengeteg pénzből is
lehet nagy halom izét építeni.)
Gábor
-----Original Message-----
From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of Horvath Sandor
Domonkos, dr.
Sent: Wednesday, August 29, 2007 9:37 PM
To: 'katalist at listserv.iif.hu'
Subject: Re: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?
Kedves Kollegak!
Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban latunk, ami oromteli,
hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges tulkepezes "remet" azonban
nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt nagyobb a kibocsatas mint
a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok hatarozzak meg az
elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi lokalizacio, a
palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.
A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a tenyleges igenyeket,
azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak az igenynek megfelelo
szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a csapokat. Ilyesmire max.
az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni, ami azert nem eleg,
hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi szempontokat, azaz a
"hallgatogyarat".
Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros lenni, nem minden
konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden vegzett konyvtar
szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado almait.
Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan az elhelyezkedesuk,
akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt nezem, hogy mennyire vagyok
nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy szakiranyu vegzettsegu
munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy ne kelljen
szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi koltsegteriteskent, nos akkor
alulkepzest latok.
Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy egyre nagyobb a
munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu, terhelheto,
gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket talaljon. Mert ez a
szervezet tulelesenek az egyik zaloga.
Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat) biraljuk, hogy miert nem
hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre vennunk, erdemes
felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt latjuk, hogy masutt sem
sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit ervenyre juttatni, akkor
talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.
Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra azonban nincs mentseg,
legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem mondunk igazat, akkor
csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film zaro megjegyzese juthat
az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy minden rendben, de nem a
zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas. (Ez utolso szo mindket
ertelmeben.)
Udv.:
HSD
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist at listserv.iif.hu
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist
_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist at listserv.iif.hu
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20070831/e3d85d90/attachment.html>
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról