[KATALIST] konyvtarszakos felvettek?
kongyula at uni-miskolc.hu
kongyula at uni-miskolc.hu
2007. Aug. 31., P, 10:15:33 CEST
Gábor!
Nem nekem címzett, a nyílt listára érkező leveled olvasván sorjáznak
bennem a kérdések, gondolatok.
Mondják egyesek, a kultúra olyan korszakába jutottunk, amikor a tudás,
a bölcsesség részterületekre szakadt.
Vannak ugyanis tudományszakok, de nincs tudomány; vannak szakemberek,
de nincsenek olyanok, akik az emberi bölcsességet képviselnék –
állítják.
Eme túlságos szakosodás, részekre osztás bizony sokban hasonló mai
modern konyhánk sokféleségéhez.
Benne az általad is emlegetett szakácséhoz.
Nosza hozzá egy kis pikantéria:
Egyszer, egy gazdag tisztviselő felfogadott szakácsnak egy olyan
„szolgálólányt”, aki valamelyik híres császár konyháján dolgozott. A
gazdag ember, hogy eldicsekedjen „szerzeményével”, meghívta barátait
vacsorára, amelyet – legalábbis azt hitte - egy „császári” szakácsnő
fog megfőzni. Amikor az étkezés napja közeledett, megmondta a lánynak,
hogy készítsen fejedelmi vacsorát. A leány erre azt felelte, hogy Ő
nem tud vacsorát főzni.
-Hát mit csináltál te, a császár konyháján? – kérdezte a tisztviselő.
-A pástétomos sütemény készítésében segédkeztem – felelte a lány.
-Nahát akkor rajta, készíts legalább pástétomos süteményt a vendégeimnek.
Nagy megrökönyödésére a leány kijelentette: - Nem tudok én pástétomos
süteményt készíteni. Én csak hagymát vágtam a császári asztalra
készült sütemény pástétomtöltelékéhez.
Lám-lám a szakosodás folyamatával vajon tényleg nem jár együtt az
összefoglalás égetően szükséges folyamata? Az az erőfeszítés, hogy az
összes ismeretünket összefoglaljuk és szolgálatába állítsuk a végső
célnak (no nem a profitnak!): az élet bölcsességének?
–Mi végre is, ez az egész „cécó”!?
Nem több-e a kelleténél, ha csak pusztán a szaktudást vesszük, a
statisztikai átlagokat tanulmányozzuk és erős kritikai logikával
közelítünk az emberi ügyekhez?
Avagy tényleg igaz az a mondás: minél többet tudsz, annál kevesebbet tudsz?
Utolsó soraidra babitsi énem azt visszhangozza: magamnál tovább én sem
jutok...
Üdv
gyula
----------------------------------------------------------------
This message was sent using IMP, the Internet Messaging Program.
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról