[KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

kongyula at uni-miskolc.hu kongyula at uni-miskolc.hu
2007. Aug. 31., P, 10:15:33 CEST


Gábor!

Nem nekem címzett, a nyílt listára érkező leveled olvasván sorjáznak  
bennem a kérdések, gondolatok.

Mondják egyesek, a kultúra olyan korszakába jutottunk, amikor a tudás,  
a bölcsesség részterületekre szakadt.
Vannak ugyanis tudományszakok, de nincs tudomány; vannak szakemberek,  
de nincsenek olyanok, akik az emberi bölcsességet képviselnék –  
állítják.

Eme túlságos szakosodás, részekre osztás bizony sokban hasonló mai  
modern konyhánk sokféleségéhez.
Benne az általad is emlegetett szakácséhoz.

Nosza hozzá egy kis pikantéria:
Egyszer, egy gazdag tisztviselő felfogadott szakácsnak egy olyan  
„szolgálólányt”, aki valamelyik híres császár konyháján dolgozott. A  
gazdag ember, hogy eldicsekedjen „szerzeményével”, meghívta barátait  
vacsorára, amelyet – legalábbis azt hitte - egy „császári” szakácsnő  
fog megfőzni. Amikor az étkezés napja közeledett, megmondta a lánynak,  
hogy készítsen fejedelmi vacsorát. A leány erre azt felelte, hogy Ő  
nem tud vacsorát főzni.
-Hát mit csináltál te, a császár konyháján? – kérdezte a tisztviselő.
-A pástétomos sütemény készítésében segédkeztem – felelte a lány.
-Nahát akkor rajta, készíts legalább pástétomos süteményt a vendégeimnek.
Nagy megrökönyödésére a leány kijelentette: - Nem tudok én pástétomos
süteményt készíteni. Én csak hagymát vágtam a császári asztalra  
készült sütemény pástétomtöltelékéhez.

Lám-lám a szakosodás folyamatával vajon tényleg nem jár együtt az  
összefoglalás égetően szükséges folyamata? Az az erőfeszítés, hogy az  
összes ismeretünket összefoglaljuk és szolgálatába állítsuk a végső  
célnak (no nem a profitnak!): az élet bölcsességének?
–Mi végre is, ez az egész „cécó”!?

Nem több-e a kelleténél, ha csak pusztán a szaktudást vesszük, a  
statisztikai átlagokat tanulmányozzuk és erős kritikai logikával  
közelítünk az emberi ügyekhez?
Avagy tényleg igaz az a mondás: minél többet tudsz, annál kevesebbet tudsz?

Utolsó soraidra babitsi énem azt visszhangozza: magamnál tovább én sem  
jutok...

Üdv
gyula





----------------------------------------------------------------
This message was sent using IMP, the Internet Messaging Program.






További információk a(z) Katalist levelezőlistáról