RE: Válasz: RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

Mikulás Gábor mikulasg at t-online.hu
2007. Aug. 31., P, 14:45:59 CEST


Kedves Péter,

köszönöm kiegészítésedet! Tényleg kimaradt a tevékenységi ágak közötti
tudástranszfert; hiba volt. A legjobb gyakorlattal kapcsolatban is
egyetértünk. 

A civil kezdeményezések említésével az ellentétre utaltam: az ágazati
irányítás rátenyerelése nélkül olyan kezdeményezések indultak (elektronikus
könyvtár, szoftverfejlesztések? (ezt Te tudod jobban), levelezőlisták,
blogok, ISO 9000 stb.) melyek a nemzetközi szakmai élvonalhoz mérhetőek, s
időnként meg is előzik azt. Tény, hogy az adminisztráció támogatása nélkül
(pláne aktív vagy passzív akadályozásával) nemigen képesek szélesebb körben
elterjedni (kivéve pl. a Katalist, bár azon is él az öncenzúra -- mely
nyilván nem a listagazda sara). Az ágazati irányítás viszont túl gyakran
nagy reakcióidővel és kétes irányba vagy módszerrel lép -- ha egyáltalán. 

 

Érdekes volt látni, hogy amikor a könyvtár 2.0 idehaza reflektorfénybe
került civil fórumokon, a szakmai irányítás nem is tudott róla (semmi
nyilatkozat, pályázat, folyosói suskus, támogatás, konferencia-téma stb.).
Egy bizonyos reakcióidő elmúltával kissé vérszegényen, de megjelent a téma,
de nem az addigi szakmai civil előörsök helyzetbe hozása által, hanem
kívülről hívott előadók által. (Vannak, akik szerint ez része az innovatív
szakmabeliek marginalizálásának, illetve az irányítói intellektuális restség
kompenzálásának.) A külső előadók többnyire jó, vagy legalábbis neves
szakemberek, és főként: rövid távon emelik meghívóik fényét. Ám a szakmáról
keveset tudva nem meglepő módon botladoznak a könyvtáros közösség előtt,
vagy -- zsargonjainkat nem használván -- nehezebb őket megérteni. Így akár
még akaratukon kívül le is járathatják az egyébként valóban hasznos témát a
"fontolva haladó" könyvtárosi derékhad előtt. De hasonló volt a helyzet az
üzleti információ, vagy a pr témakör tekintetében is. (És hol is állunk e
diszciplínákban?)

 

Vérmes álmokban persze felmerülhet: mi lenne, ha az ágazati irányítás a
kezdeményezések előtti akadályokat kísérelné meg lebontani, majd támogatni
őket azok tettleges marginalizálása és gyatra konkurensek létrehívása
helyett. 

De nyilván eljön ennek is az ideje. ;-)

 

Gábor

 

 

  _____  

From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of
gyure.peter at e-corvina.hu
Sent: Friday, August 31, 2007 11:50 AM
To: katalist at listserv.iif.hu
Subject: Válasz: RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

 


Kedves Gábor, Lista! 

A képzés természetes a szakma jövéjének egyik legfontosabb eleme, ugyanakkor
nemcsak 
konkrét szakra felvettek lehetnek segítői a szakma épülésének. Számos más
területen végzett 
kolléga fejt ki ugyans jelentős hatást. Én legalább ilyen fontosnak érzem az
affinitást valamint a "kívülről" 
hozott gondolatokat, szemléletet, amik számos alkalommal voltak motorjai új
szolgáltatások kialakításának. 

Igazából azért szólok hozzá, mert a külföldi "jó gyakorlat adaptálása"
gondolat köszön vissza. 
Évek óta folyamatosan,  -  bankok, telco cégek vagy az
elektronikus-kormányzat fejlesztési tervek területein - 
hallom ezeket újra és újra személyes beszélhetéseken és előadásokban,
cikkekben is. Magam 
is használtam-használom, ám egyre kevésbé szeretem. Valóban a fejlődésnek
egy szükséges foka a másolás? 
(tudom az adataptálás más, de mégis). Miért csak olyanok jók akarunk lenni
mint a külföldi példák? 
Miért nem jobbak? Szerintem csak az a szürkeállomány akiket én személyesen
ismerek ezen a területen, 
képes lenne jobbat csinálni. Akkor miért beszélünk mindig a "best
practice"-ről? Persze, ne találjuk fel a 
spanyolviaszt újra, de miért nem célzunk meg többet? 

Amikor a 90-es években megnyíltak a FEFA források, a hazai könyvtárak
informatikai helyzete és színvonala 
néhány év alatt sok területen  megelőzte a "best parctice"-t. Mi mutogattuk
külföldön, neves könytárakban a 
Web-en elérhető OPAC-unkat, miután arról beszéltek, hogy nemsokára lesz
weblapja a könyvtárnak... 
Más kérdés, hogy a rendszerek fenntartása és továbbfejlesztése nem épült be
a napi gyakorlatba, így ez az 
előny mára újra eltűnt. A szürkeállomány azonban itt van, csak motiválni és
bevonni kellene. És a cél 
valóban lehetne több mint a létező legjobb itthoni adaptálása, a cél lehetne
valami igazán új és 
nagyszerű megalkotása. 

A civil kezdeményezések fontosak és jók, egyetértek veled. De a civil
kezdeményezeseket nem lehet tartósan 
fenntartani (mert pénzbe kerülnek a rendszerek), a civil kezdeményezések nem
alkalmasak országos méretekben, 
percenként több száz vagy ezer tranzakció lebonyolítására képes rendszereket
létrehozni, mert azok 
fejlesztése drága és komoly tapasztalatokat igényel. Hozzák az ötleteket és
a prototípusokat, a produkciós 
rendszerek kivitelezését pedig bízzák az általad "hűbéri rendszer"-ként
aposztrofált irányítás finanszírozta 
konstrukciókra. 

Hajrá Pannon Puma Könyvtárak! 

gyp 





Mikulás Gábor <mikulasg at t-online.hu> 
Feladó: katalist-bounces at listserv.iif.hu 

2007.08.30 18:05 


Címzett

"'katalist katalist'" <katalist at listserv.iif.hu> 


Másolat

 


Tárgy

RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

 


 

 




Kedves Domonkos,
könyvtáros munkaerő-piaci tapasztalatod tanulságos. Azt értem belőle, hogy
-- mint sok egyébben -- egyszerre van jelen a hiány és a felesleg. 

Hogy más szakma jelen állapotát is érdemes figyelembe venni, egyetértünk.
Ám, hogy ebből milyen következtetést vonunk le, az már habitus, kultúra
kérdése. Ha pl. komolyan mondjuk, hogy "a könyvtár az információs társadalom
alapintézménye", akkor nem takaróznék azzal, hogy más sem jobb a Deákné
vásznánál. Ugyanis a megújuláshoz szükséges információ (mások jó példájának
leírása, összegzett tapasztalatok) is -- legalábbis elvileg -- a mi
kezünkben van. Akárcsak saját magunk megújulásának információja, sőt, akár a
tudás is. Függetlenül attól, hogy kihasználjuk-e. 
Ha tehát ezt nem tudjuk megragadni (egyelőre inkább ez az általános), akkor
saját hitelünkkel játsz(ott)unk. Képzelj el egy olyan szakácsot, aki saját
magának sem tud megfelelő ételt készíteni. Hinnének-e neki azok, akiket ki
akar(na) szolgálni? Magyarán, a többiek teljesítményétől függetlenül én
törekednék a meglévő források hatékonyabb kihasználására, márcsak mások
szolgálata érdekében is. 

Azt látom, hogy a meglévő hazai szürkeállomány -- persze, csak kompetens
menedzsment mellett -- a jelenlegi ráfordítások mellett alkalmas lehet a
külföldi jó gyakorlat adaptálására; sőt, egy-két területen kb. 10 éves
határidőn belül azt néhol felülmúló szakmai teljesítményre is. 

De biztosan Te is látod, hogy itt-ott a "szakmai civilek" az aktuális
irányító hűbéri rendszert megkerülve is tudnak komoly értéket előállítani
:-) Lényegében semmi pénzért. (Emellett bizonyítottan rengeteg pénzből is
lehet nagy halom izét építeni.)

Gábor



-----Original Message-----
From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of Horvath Sandor
Domonkos, dr.
Sent: Wednesday, August 29, 2007 9:37 PM
To: 'katalist at listserv.iif.hu'
Subject: Re: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

Kedves Kollegak!

Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban latunk, ami oromteli, 
hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges tulkepezes "remet" azonban 
nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt nagyobb a kibocsatas mint 
a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok hatarozzak meg az 
elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi lokalizacio, a 
palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.

A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a tenyleges igenyeket, 
azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak az igenynek megfelelo 
szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a csapokat. Ilyesmire max. 
az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni, ami azert nem eleg, 
hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi szempontokat, azaz a 
"hallgatogyarat".

Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros lenni, nem minden 
konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden vegzett konyvtar 
szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado almait.

Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan az elhelyezkedesuk, 
akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt nezem, hogy mennyire vagyok 
nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy szakiranyu vegzettsegu 
munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy ne kelljen 
szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi koltsegteriteskent, nos akkor 
alulkepzest latok.

Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy egyre nagyobb a 
munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu, terhelheto, 
gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket talaljon. Mert ez a 
szervezet tulelesenek az egyik zaloga.

Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat) biraljuk, hogy miert nem 
hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre vennunk, erdemes 
felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt latjuk, hogy masutt sem 
sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit ervenyre juttatni, akkor 
talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.

Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra azonban nincs mentseg, 
legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem mondunk igazat, akkor 
csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film zaro megjegyzese juthat 
az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy minden rendben, de nem a 
zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas. (Ez utolso szo mindket 
ertelmeben.)
Udv.:
HSD


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist at listserv.iif.hu
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist at listserv.iif.hu
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist

--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20070831/79dd5eaa/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról