<br><font size=2 face="sans-serif">Kedves Gábor, Lista!</font>
<br>
<br><font size=2 face="sans-serif">A képzés természetes a szakma jövéjének
egyik legfontosabb eleme, ugyanakkor nemcsak </font>
<br><font size=2 face="sans-serif">konkrét szakra felvettek lehetnek segítői
a szakma épülésének. Számos más területen végzett</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">kolléga fejt ki ugyans jelentős hatást.
Én legalább ilyen fontosnak érzem az affinitást valamint a "kívülről"</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">hozott gondolatokat, szemléletet, amik
számos alkalommal voltak motorjai új szolgáltatások kialakításának.</font>
<br>
<br><font size=2 face="sans-serif">Igazából azért szólok hozzá, mert a
külföldi "jó gyakorlat adaptálása" gondolat köszön vissza.</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">Évek óta folyamatosan, - bankok,
telco cégek vagy az elektronikus-kormányzat fejlesztési tervek területein
-</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">hallom ezeket újra és újra személyes
beszélhetéseken és előadásokban, cikkekben is. Magam</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">is használtam-használom, ám egyre kevésbé
szeretem. Valóban a fejlődésnek egy szükséges foka a másolás?</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">(tudom az adataptálás más, de mégis).
Miért csak olyanok jók akarunk lenni mint a külföldi példák?</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">Miért nem jobbak? Szerintem csak az
a szürkeállomány akiket én személyesen ismerek ezen a területen,</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">képes lenne jobbat csinálni. Akkor miért
beszélünk mindig a "best practice"-ről? Persze, ne találjuk
fel a </font>
<br><font size=2 face="sans-serif">spanyolviaszt újra, de miért nem célzunk
meg többet?</font>
<br>
<br><font size=2 face="sans-serif">Amikor a 90-es években megnyíltak a
FEFA források, a hazai könyvtárak informatikai helyzete és színvonala</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">néhány év alatt sok területen megelőzte
a "best parctice"-t. Mi mutogattuk külföldön, neves könytárakban
a</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">Web-en elérhető OPAC-unkat, miután
arról beszéltek, hogy nemsokára lesz weblapja a könyvtárnak...</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">Más kérdés, hogy a rendszerek fenntartása
és továbbfejlesztése nem épült be a napi gyakorlatba, így ez az</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">előny mára újra eltűnt. A szürkeállomány
azonban itt van, csak motiválni és bevonni kellene. És a cél</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">valóban lehetne több mint a létező
legjobb itthoni adaptálása, a cél lehetne valami igazán új és </font>
<br><font size=2 face="sans-serif">nagyszerű megalkotása.</font>
<br>
<br><font size=2 face="sans-serif">A civil kezdeményezések fontosak és
jók, egyetértek veled. De a civil kezdeményezeseket nem lehet tartósan
</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">fenntartani (mert pénzbe kerülnek a
rendszerek), a civil kezdeményezések nem alkalmasak országos méretekben,</font>
<br><font size=2 face="sans-serif">percenként több száz vagy ezer tranzakció
lebonyolítására képes rendszereket létrehozni, mert azok </font>
<br><font size=2 face="sans-serif">fejlesztése drága és komoly tapasztalatokat
igényel. Hozzák az ötleteket és a prototípusokat, a produkciós </font>
<br><font size=2 face="sans-serif">rendszerek kivitelezését pedig bízzák
az általad "hűbéri rendszer"-ként aposztrofált irányítás
finanszírozta </font>
<br><font size=2 face="sans-serif">konstrukciókra.</font>
<br>
<br><font size=2 face="sans-serif">Hajrá Pannon Puma Könyvtárak!</font>
<br>
<br><font size=2 face="sans-serif">gyp</font>
<br>
<br>
<br>
<br>
<table width=100%>
<tr valign=top>
<td width=40%><font size=1 face="sans-serif"><b>Mikulás Gábor <mikulasg@t-online.hu></b>
</font>
<br><font size=1 face="sans-serif">Feladó: katalist-bounces@listserv.iif.hu</font>
<p><font size=1 face="sans-serif">2007.08.30 18:05</font>
<td width=59%>
<table width=100%>
<tr valign=top>
<td>
<div align=right><font size=1 face="sans-serif">Címzett</font></div>
<td><font size=1 face="sans-serif">"'katalist katalist'" <katalist@listserv.iif.hu></font>
<tr valign=top>
<td>
<div align=right><font size=1 face="sans-serif">Másolat</font></div>
<td>
<tr valign=top>
<td>
<div align=right><font size=1 face="sans-serif">Tárgy</font></div>
<td><font size=1 face="sans-serif">RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?</font></table>
<br>
<table>
<tr valign=top>
<td>
<td></table>
<br></table>
<br>
<br>
<br><font size=2><tt>Kedves Domonkos,<br>
könyvtáros munkaerő-piaci tapasztalatod tanulságos. Azt értem belőle,
hogy<br>
-- mint sok egyébben -- egyszerre van jelen a hiány és a felesleg. <br>
<br>
Hogy más szakma jelen állapotát is érdemes figyelembe venni, egyetértünk.<br>
Ám, hogy ebből milyen következtetést vonunk le, az már habitus, kultúra<br>
kérdése. Ha pl. komolyan mondjuk, hogy "a könyvtár az információs
társadalom<br>
alapintézménye", akkor nem takaróznék azzal, hogy más sem jobb a Deákné<br>
vásznánál. Ugyanis a megújuláshoz szükséges információ (mások jó példájának<br>
leírása, összegzett tapasztalatok) is -- legalábbis elvileg -- a mi<br>
kezünkben van. Akárcsak saját magunk megújulásának információja, sőt,
akár a<br>
tudás is. Függetlenül attól, hogy kihasználjuk-e. <br>
Ha tehát ezt nem tudjuk megragadni (egyelőre inkább ez az általános),
akkor<br>
saját hitelünkkel játsz(ott)unk. Képzelj el egy olyan szakácsot, aki saját<br>
magának sem tud megfelelő ételt készíteni. Hinnének-e neki azok, akiket
ki<br>
akar(na) szolgálni? Magyarán, a többiek teljesítményétől függetlenül én<br>
törekednék a meglévő források hatékonyabb kihasználására, márcsak mások<br>
szolgálata érdekében is. <br>
<br>
Azt látom, hogy a meglévő hazai szürkeállomány -- persze, csak kompetens<br>
menedzsment mellett -- a jelenlegi ráfordítások mellett alkalmas lehet
a<br>
külföldi jó gyakorlat adaptálására; sőt, egy-két területen kb. 10 éves<br>
határidőn belül azt néhol felülmúló szakmai teljesítményre is. <br>
<br>
De biztosan Te is látod, hogy itt-ott a "szakmai civilek" az
aktuális<br>
irányító hűbéri rendszert megkerülve is tudnak komoly értéket előállítani<br>
:-) Lényegében semmi pénzért. (Emellett bizonyítottan rengeteg pénzből
is<br>
lehet nagy halom izét építeni.)<br>
<br>
Gábor<br>
<br>
<br>
<br>
-----Original Message-----<br>
From: katalist-bounces@listserv.iif.hu<br>
[mailto:katalist-bounces@listserv.iif.hu] On Behalf Of Horvath Sandor<br>
Domonkos, dr.<br>
Sent: Wednesday, August 29, 2007 9:37 PM<br>
To: 'katalist@listserv.iif.hu'<br>
Subject: Re: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?<br>
<br>
Kedves Kollegak!<br>
<br>
Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban latunk, ami oromteli, <br>
hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges tulkepezes "remet"
azonban <br>
nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt nagyobb a kibocsatas mint
<br>
a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok hatarozzak meg az <br>
elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi lokalizacio, a <br>
palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.<br>
<br>
A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a tenyleges igenyeket,
<br>
azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak az igenynek megfelelo
<br>
szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a csapokat. Ilyesmire max.
<br>
az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni, ami azert nem eleg,
<br>
hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi szempontokat, azaz a
<br>
"hallgatogyarat".<br>
<br>
Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros lenni, nem minden <br>
konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden vegzett konyvtar <br>
szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado almait.<br>
<br>
Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan az elhelyezkedesuk, <br>
akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt nezem, hogy mennyire vagyok
<br>
nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy szakiranyu vegzettsegu <br>
munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy ne kelljen <br>
szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi koltsegteriteskent, nos akkor
<br>
alulkepzest latok.<br>
<br>
Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy egyre nagyobb a <br>
munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu, terhelheto,
<br>
gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket talaljon. Mert ez a <br>
szervezet tulelesenek az egyik zaloga.<br>
<br>
Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat) biraljuk, hogy miert nem <br>
hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre vennunk, erdemes <br>
felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt latjuk, hogy masutt sem <br>
sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit ervenyre juttatni, akkor
<br>
talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.<br>
<br>
Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra azonban nincs mentseg,
<br>
legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem mondunk igazat, akkor
<br>
csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film zaro megjegyzese juthat
<br>
az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy minden rendben, de nem a
<br>
zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas. (Ez utolso szo mindket
<br>
ertelmeben.)<br>
Udv.:<br>
HSD<br>
<br>
<br>
_______________________________________________<br>
Katalist mailing list<br>
Katalist@listserv.iif.hu<br>
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist<br>
<br>
<br>
_______________________________________________<br>
Katalist mailing list<br>
Katalist@listserv.iif.hu<br>
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist<br>
</tt></font>
<br>