[KATALIST] TAN Exoterikus materializmus es eszmetortenet

Nagypál László lnagypal at hotmail.hu
2011. Már. 24., Cs, 10:04:22 CET


Tisztelt Lista!
 
Nem akarnek vilagnezeti vitakba belebocsatkozni. 
A 80-as evek ota nem is olvastam Marxot es tarsait. 
Akkor is csak tortenelem szakoskent voltam kenytelen 
(-- sajnos az okorhoz is).
 
Ahhoz a korhoz adalekkent, amelyben Marx elt, 
akadtak  viszont "erdekes" kozgazdasagi elemzesei (termeloerok, kizsakmanyolas stb.)
 A metafizikaja, jovokepe,
(o:n)megvaltastana kezdetlegesnek, primitivnek tunt akkor is nekem, 
mint kis egyetemistanak.
 
Lehet es erdemes tavolsagtartoan is OLVASNI a muveket,
 mint bonyolult tortenelmi dokumentumokat, 
de -- a reszletek kritikaja nelkul -- eleve DEMONIZALNI egyetlen eszmerendszert sem kellene. 
Magasztosabb eszmek neveben is rengeteg embert megoltek mar a vilagban.
 
Marx forrasai kozul nem mondanam, hogy pl. Adam Smith-t hajitsuk ki az ablakon,
 bar Hegel "vilagszellemevel, 
aki megismeri onmagat a tortenelemben"
 en tavolrol sem rokonszenvezem.
 
Nyugaton, a modern vilagban -- az irodalomtortenetben is -- 
produktiv meg a fogyasztas es termeles kulturajanak tanulmanyozasa
 (pl. kulturalis materializmus) 
vagy a kulonfele uralmi viszonyok, alavetettsegek 
-- ehhez kapcsolodo viselkedesek -- alapjainak keresese a szovegekben.
 
Bocs, ha hosszabb voltam.
NpL
  		 	   		  
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20110324/c122f16c/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról