[KATALIST] TAN Exoterikus materializmus es eszmetortenet

Horváth Zoltánné horvath.zoltanne at iqpp.hu
2011. Már. 24., Cs, 11:24:32 CET


Tisztelt Lista!
Nem csak az olvasáshoz, hanem a bírálathoz és elemzéshez is az eredeti műre van szükség. Voltak ezzel ellentétes kísérletek, de ha emlékezetem nem csal, ezek a módszerek nem váltak be.  :-)  



Az, hogy a könyvtár milyen népszerűsítő tevékenységet társít egyes művek használatához, és hogy honnan biztosítja a szükséges, teljesen más kérdés. De a nem tiltott művek megőrzése, feltárása, a választék felkínálása és lehetővé tétele olyan feladat, amelyet más intézmények nem teljesítenek. A könyvtár a tudománynak vagy a kutakodóknak is szolgáltat, amely nem nélkülözheti a meghaladott, vagy annak vélt eszmék bírálatához szükséges alapirodalmat.

Ráadásul voltak olyan helyzetek, mikor a tiltott irodalom megőrzése más értelmezést kapott az utókor megítélésében, mint eredetileg, a jelenidőben. Mi, emberek néha tévedünk, ezért sajnos előfordulhat, hogy ez a jövőben is megtörténik velünk, persze én kész vagyok elfogadni, hogy vannak, akik soha nem tévednek.

Üdvözlettel:

Horváth Zoltánné

Könyvtáros informatikus

Ps_ A könyvtárosok voltak előbb!

 

 

________________________________

From: katalist-bounces at listserv.niif.hu [mailto:katalist-bounces at listserv.niif.hu] On Behalf Of Nagypál László
Sent: Thursday, March 24, 2011 10:04 AM
To: katalist at listserv.niif.hu
Subject: [KATALIST] TAN Exoterikus materializmus es eszmetortenet

 

Tisztelt Lista!
 
Nem akarnek vilagnezeti vitakba belebocsatkozni. 
A 80-as evek ota nem is olvastam Marxot es tarsait. 
Akkor is csak tortenelem szakoskent voltam kenytelen 
(-- sajnos az okorhoz is).
 
Ahhoz a korhoz adalekkent, amelyben Marx elt, 
akadtak  viszont "erdekes" kozgazdasagi elemzesei (termeloerok, kizsakmanyolas stb.)
 A metafizikaja, jovokepe,
(o:n)megvaltastana kezdetlegesnek, primitivnek tunt akkor is nekem, 
mint kis egyetemistanak.
 
Lehet es erdemes tavolsagtartoan is OLVASNI a muveket,
 mint bonyolult tortenelmi dokumentumokat, 
de -- a reszletek kritikaja nelkul -- eleve DEMONIZALNI egyetlen eszmerendszert sem kellene. 
Magasztosabb eszmek neveben is rengeteg embert megoltek mar a vilagban.
 
Marx forrasai kozul nem mondanam, hogy pl. Adam Smith-t hajitsuk ki az ablakon,
 bar Hegel "vilagszellemevel, 
aki megismeri onmagat a tortenelemben"
 en tavolrol sem rokonszenvezem.
 
Nyugaton, a modern vilagban -- az irodalomtortenetben is -- 
produktiv meg a fogyasztas es termeles kulturajanak tanulmanyozasa
 (pl. kulturalis materializmus) 
vagy a kulonfele uralmi viszonyok, alavetettsegek 
-- ehhez kapcsolodo viselkedesek -- alapjainak keresese a szovegekben.
 
Bocs, ha hosszabb voltam.
NpL
 

--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20110324/f9f35eef/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról