<html>
<head>
<style><!--
.hmmessage P
{
margin:0px;
padding:0px
}
body.hmmessage
{
font-size: 10pt;
font-family:Tahoma
}
--></style>
</head>
<body class='hmmessage'>
Tisztelt Lista!<BR>
 <BR>
Nem akarnek vilagnezeti vitakba belebocsatkozni. <BR>
A 80-as evek ota nem is olvastam Marxot es tarsait. <BR>
Akkor is csak tortenelem szakoskent voltam kenytelen <BR>
(-- sajnos az okorhoz is).<BR>
 <BR>
Ahhoz a korhoz adalekkent, amelyben Marx elt, <BR>
akadtak  viszont "erdekes" kozgazdasagi elemzesei (termeloerok, kizsakmanyolas stb.)<BR>
 A metafizikaja, jovokepe,<BR>
(o:n)megvaltastana kezdetlegesnek, primitivnek tunt akkor is nekem, <BR>
mint kis egyetemistanak.<BR>
 <BR>
Lehet es erdemes tavolsagtartoan is OLVASNI a muveket,<BR>
 mint bonyolult tortenelmi dokumentumokat, <BR>
de -- a reszletek kritikaja nelkul -- eleve DEMONIZALNI egyetlen eszmerendszert sem kellene. <BR>
Magasztosabb eszmek neveben is rengeteg embert megoltek mar a vilagban.<BR>
 <BR>
Marx forrasai kozul nem mondanam, hogy pl. Adam Smith-t hajitsuk ki az ablakon,<BR>
 bar Hegel "vilagszellemevel, <BR>
aki megismeri onmagat a tortenelemben"<BR>
 en tavolrol sem rokonszenvezem.<BR>
 <BR>
Nyugaton, a modern vilagban -- az irodalomtortenetben is -- <BR>
produktiv meg a fogyasztas es termeles kulturajanak tanulmanyozasa<BR>
 (pl. kulturalis materializmus) <BR>
vagy a kulonfele uralmi viszonyok, alavetettsegek <BR>
-- ehhez kapcsolodo viselkedesek -- alapjainak keresese a szovegekben.<BR>
 <BR>
Bocs, ha hosszabb voltam.<BR>
NpL<BR>
 <BR>                                          </body>
</html>