<html xmlns:v="urn:schemas-microsoft-com:vml" xmlns:o="urn:schemas-microsoft-com:office:office" xmlns:w="urn:schemas-microsoft-com:office:word" xmlns:st1="urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" xmlns="http://www.w3.org/TR/REC-html40">

<head>
<meta http-equiv=Content-Type content="text/html; charset=iso-8859-2">
<meta name=Generator content="Microsoft Word 11 (filtered medium)">
<!--[if !mso]>
<style>
v\:* {behavior:url(#default#VML);}
o\:* {behavior:url(#default#VML);}
w\:* {behavior:url(#default#VML);}
.shape {behavior:url(#default#VML);}
</style>
<![endif]--><o:SmartTagType
 namespaceuri="urn:schemas-microsoft-com:office:smarttags" name="PersonName"/>
<!--[if !mso]>
<style>
st1\:*{behavior:url(#default#ieooui) }
</style>
<![endif]-->
<style>
<!--
 /* Font Definitions */
 @font-face
        {font-family:Tahoma;
        panose-1:2 11 6 4 3 5 4 4 2 4;}
@font-face
        {font-family:sans-serif;
        panose-1:0 0 0 0 0 0 0 0 0 0;}
 /* Style Definitions */
 p.MsoNormal, li.MsoNormal, div.MsoNormal
        {margin:0cm;
        margin-bottom:.0001pt;
        font-size:12.0pt;
        font-family:"Times New Roman";}
a:link, span.MsoHyperlink
        {color:blue;
        text-decoration:underline;}
a:visited, span.MsoHyperlinkFollowed
        {color:purple;
        text-decoration:underline;}
p
        {mso-margin-top-alt:auto;
        margin-right:0cm;
        mso-margin-bottom-alt:auto;
        margin-left:0cm;
        font-size:12.0pt;
        font-family:"Times New Roman";}
tt
        {font-family:"Courier New";}
span.E-mailStlus19
        {mso-style-type:personal-reply;
        font-family:Arial;
        color:navy;}
@page Section1
        {size:595.3pt 841.9pt;
        margin:70.85pt 70.85pt 70.85pt 70.85pt;}
div.Section1
        {page:Section1;}
-->
</style>

</head>

<body lang=HU link=blue vlink=purple>

<div class=Section1>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>Kedves Péter,<o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>köszönöm kiegészítésedet! Tényleg kimaradt
a tevékenységi ágak közötti tudástranszfert; hiba volt. A legjobb gyakorlattal
kapcsolatban is egyetértünk. <o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>A civil kezdeményezések említésével az
ellentétre utaltam: az ágazati irányítás rátenyerelése nélkül olyan
kezdeményezések indultak (elektronikus könyvtár, szoftverfejlesztések? (ezt Te
tudod jobban), levelezőlisták, blogok, ISO 9000 stb.) melyek a nemzetközi
szakmai élvonalhoz mérhetőek, s időnként meg is előzik azt. Tény, hogy az
adminisztráció támogatása nélkül (pláne aktív vagy passzív akadályozásával) nemigen
képesek szélesebb körben elterjedni (kivéve pl. a Katalist, bár azon is él az
öncenzúra -- mely nyilván nem a listagazda sara). Az ágazati irányítás viszont
túl gyakran nagy reakcióidővel és kétes irányba vagy módszerrel lép -- ha
egyáltalán. <o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'><o:p> </o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>Érdekes volt látni, hogy amikor a könyvtár
2.0 idehaza reflektorfénybe került civil fórumokon, a szakmai irányítás nem is
tudott róla (semmi nyilatkozat, pályázat, folyosói suskus, támogatás, konferencia-téma
stb.). Egy bizonyos reakcióidő elmúltával kissé vérszegényen, de megjelent a
téma, de nem az addigi szakmai civil előörsök helyzetbe hozása által, hanem kívülről
hívott előadók által. (Vannak, akik szerint ez része az innovatív szakmabeliek
marginalizálásának, illetve az irányítói intellektuális restség kompenzálásának.)
A külső előadók többnyire jó, vagy legalábbis neves szakemberek, és főként: rövid
távon emelik meghívóik fényét. Ám a szakmáról keveset tudva nem meglepő módon botladoznak
a könyvtáros közösség előtt, vagy -- zsargonjainkat nem használván -- nehezebb
őket megérteni. Így akár még akaratukon kívül le is járathatják az egyébként valóban
hasznos témát a „fontolva haladó” könyvtárosi derékhad előtt. De
hasonló volt a helyzet az üzleti információ, vagy a pr témakör tekintetében is.
(És hol is állunk e diszciplínákban?)<o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'><o:p> </o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>Vérmes álmokban persze felmerülhet: mi
lenne, ha az ágazati irányítás a kezdeményezések előtti akadályokat kísérelné
meg lebontani, majd támogatni őket azok tettleges marginalizálása és gyatra
konkurensek létrehívása helyett. <o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>De nyilván eljön ennek is az ideje. ;-)<o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'><o:p> </o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'>Gábor<o:p></o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'><o:p> </o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal><font size=2 color=navy face=Arial><span style='font-size:
10.0pt;font-family:Arial;color:navy'><o:p> </o:p></span></font></p>

<div>

<div class=MsoNormal align=center style='text-align:center'><font size=3
face="Times New Roman"><span style='font-size:12.0pt'>

<hr size=2 width="100%" align=center tabindex=-1>

</span></font></div>

<p class=MsoNormal><b><font size=2 face=Tahoma><span style='font-size:10.0pt;
font-family:Tahoma;font-weight:bold'>From:</span></font></b><font size=2
face=Tahoma><span style='font-size:10.0pt;font-family:Tahoma'>
katalist-bounces@listserv.iif.hu [mailto:katalist-bounces@listserv.iif.hu] <b><span
style='font-weight:bold'>On Behalf Of </span></b>gyure.peter@e-corvina.hu<br>
<b><span style='font-weight:bold'>Sent:</span></b> Friday, August 31, 2007
11:50 AM<br>
<b><span style='font-weight:bold'>To:</span></b> katalist@listserv.iif.hu<br>
<b><span style='font-weight:bold'>Subject:</span></b> Válasz: RE: [KATALIST]
konyvtarszakos felvettek?</span></font><o:p></o:p></p>

</div>

<p class=MsoNormal><font size=3 face="Times New Roman"><span style='font-size:
12.0pt'><o:p> </o:p></span></font></p>

<p class=MsoNormal style='margin-bottom:12.0pt'><font size=3
face="Times New Roman"><span style='font-size:12.0pt'><br>
</span></font><font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;
font-family:sans-serif'>Kedves Gábor, Lista!</span></font> <br>
<br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>A
képzés természetes a szakma jövéjének egyik legfontosabb eleme, ugyanakkor
nemcsak </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>konkrét
szakra felvettek lehetnek segítői a szakma épülésének. Számos más területen
végzett</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>kolléga
fejt ki ugyans jelentős hatást. Én legalább ilyen fontosnak érzem az affinitást
valamint a "kívülről"</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>hozott
gondolatokat, szemléletet, amik számos alkalommal voltak motorjai új
szolgáltatások kialakításának.</span></font> <br>
<br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Igazából
azért szólok hozzá, mert a külföldi "jó gyakorlat adaptálása"  gondolat
köszön vissza.</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Évek
óta folyamatosan,  -  bankok, telco cégek vagy az
elektronikus-kormányzat fejlesztési tervek területein -</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>hallom
ezeket újra és újra személyes beszélhetéseken és előadásokban, cikkekben is.
Magam</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>is
használtam-használom, ám egyre kevésbé szeretem. Valóban a fejlődésnek egy
szükséges foka a másolás?</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>(tudom
az adataptálás más, de mégis). Miért csak olyanok jók akarunk lenni mint a
külföldi példák?</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Miért
nem jobbak? Szerintem csak az a szürkeállomány akiket én személyesen ismerek ezen
a területen,</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>képes
lenne jobbat csinálni. Akkor miért beszélünk mindig a "best
practice"-ről? Persze, ne találjuk fel a </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>spanyolviaszt
újra, de miért nem célzunk meg többet?</span></font> <br>
<br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Amikor
a 90-es években megnyíltak a FEFA források, a hazai könyvtárak informatikai
helyzete és színvonala</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>néhány
év alatt sok területen  megelőzte a "best parctice"-t. Mi
mutogattuk külföldön, neves könytárakban a</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Web-en
elérhető OPAC-unkat, miután arról beszéltek, hogy nemsokára lesz weblapja a
könyvtárnak...</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Más
kérdés, hogy a rendszerek fenntartása és továbbfejlesztése nem épült be a napi
gyakorlatba, így ez az</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>előny
mára újra eltűnt. A szürkeállomány azonban itt van, csak motiválni és bevonni
kellene. És a cél</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>valóban
lehetne több mint a létező legjobb itthoni adaptálása, a cél lehetne valami
igazán új és </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>nagyszerű
megalkotása.</span></font> <br>
<br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>A
civil kezdeményezések fontosak és jók, egyetértek veled. De a civil
kezdeményezeseket nem lehet tartósan </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>fenntartani
(mert pénzbe kerülnek a rendszerek), a civil kezdeményezések nem alkalmasak
országos méretekben,</span></font> <br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>percenként
több száz vagy ezer tranzakció lebonyolítására képes rendszereket létrehozni,
mert azok </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>fejlesztése
drága és komoly tapasztalatokat igényel. Hozzák az ötleteket és a
prototípusokat, a produkciós </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>rendszerek
kivitelezését pedig bízzák az általad "hűbéri rendszer"-ként  aposztrofált
irányítás finanszírozta </span></font><br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>konstrukciókra.</span></font>
<br>
<br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>Hajrá
Pannon Puma Könyvtárak!</span></font> <br>
<br>
<font size=2 face=sans-serif><span style='font-size:10.0pt;font-family:sans-serif'>gyp</span></font>
<br>
<br>
<br>
<o:p></o:p></p>

<table class=MsoNormalTable border=0 cellpadding=0 width="100%"
 style='width:100.0%'>
 <tr>
  <td width="40%" valign=top style='width:40.0%;padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
  <p class=MsoNormal><st1:PersonName ProductID="Mikulás Gábor" w:st="on"><b><font
   size=1 face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif;
   font-weight:bold'>Mikulás Gábor</span></font></b></st1:PersonName><b><font
  size=1 face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif;
  font-weight:bold'> <mikulasg@t-online.hu></span></font></b><font
  size=1 face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif'> </span></font><br>
  <font size=1 face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif'>Feladó:
  katalist-bounces@listserv.iif.hu</span></font> <o:p></o:p></p>
  <p><font size=1 face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:
  sans-serif'>2007.08.30 18:05</span></font> <o:p></o:p></p>
  </td>
  <td width="59%" valign=top style='width:59.0%;padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
  <table class=MsoNormalTable border=0 cellpadding=0 width="100%"
   style='width:100.0%'>
   <tr>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal align=right style='text-align:right'><font size=1
    face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif'>Címzett</span></font><o:p></o:p></p>
    </td>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal><font size=1 face=sans-serif><span style='font-size:
    7.5pt;font-family:sans-serif'>"'katalist katalist'"
    <katalist@listserv.iif.hu></span></font> <o:p></o:p></p>
    </td>
   </tr>
   <tr>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal align=right style='text-align:right'><font size=1
    face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif'>Másolat</span></font><o:p></o:p></p>
    </td>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal><font size=3 face="Times New Roman"><span
    style='font-size:12.0pt'><o:p> </o:p></span></font></p>
    </td>
   </tr>
   <tr>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal align=right style='text-align:right'><font size=1
    face=sans-serif><span style='font-size:7.5pt;font-family:sans-serif'>Tárgy</span></font><o:p></o:p></p>
    </td>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal><font size=1 face=sans-serif><span style='font-size:
    7.5pt;font-family:sans-serif'>RE: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?</span></font><o:p></o:p></p>
    </td>
   </tr>
  </table>
  <p class=MsoNormal><font size=3 face="Times New Roman"><span
  style='font-size:12.0pt'><o:p> </o:p></span></font></p>
  <table class=MsoNormalTable border=0 cellpadding=0>
   <tr>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal><font size=3 face="Times New Roman"><span
    style='font-size:12.0pt'><o:p> </o:p></span></font></p>
    </td>
    <td valign=top style='padding:.75pt .75pt .75pt .75pt'>
    <p class=MsoNormal><font size=3 face="Times New Roman"><span
    style='font-size:12.0pt'><o:p> </o:p></span></font></p>
    </td>
   </tr>
  </table>
  <p class=MsoNormal><font size=3 face="Times New Roman"><span
  style='font-size:12.0pt'><o:p></o:p></span></font></p>
  </td>
 </tr>
</table>

<p class=MsoNormal style='margin-bottom:12.0pt'><font size=3
face="Times New Roman"><span style='font-size:12.0pt'><br>
<br>
<br>
</span></font><tt><font size=2 face="Courier New"><span style='font-size:10.0pt'>Kedves
Domonkos,</span></font></tt><font size=2 face="Courier New"><span
style='font-size:10.0pt;font-family:"Courier New"'><br>
<tt><font face="Courier New">könyvtáros munkaerő-piaci tapasztalatod
tanulságos. Azt értem belőle, hogy</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">-- mint sok egyébben -- egyszerre van jelen a
hiány és a felesleg. </font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Hogy más szakma jelen állapotát is érdemes
figyelembe venni, egyetértünk.</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Ám, hogy ebből milyen következtetést vonunk le, az
már habitus, kultúra</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">kérdése. Ha pl. komolyan mondjuk, hogy "a
könyvtár az információs társadalom</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">alapintézménye", akkor nem takaróznék azzal,
hogy más sem jobb a Deákné</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">vásznánál. Ugyanis a megújuláshoz szükséges
információ (mások jó példájának</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">leírása, összegzett tapasztalatok) is --
legalábbis elvileg -- a mi</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">kezünkben van. Akárcsak saját magunk megújulásának
információja, sőt, akár a</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">tudás is. Függetlenül attól, hogy kihasználjuk-e. </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Ha tehát ezt nem tudjuk megragadni (egyelőre
inkább ez az általános), akkor</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">saját hitelünkkel játsz(ott)unk. Képzelj el egy
olyan szakácsot, aki saját</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">magának sem tud megfelelő ételt készíteni.
Hinnének-e neki azok, akiket ki</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">akar(na) szolgálni? Magyarán, a többiek
teljesítményétől függetlenül én</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">törekednék a meglévő források hatékonyabb
kihasználására, márcsak mások</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">szolgálata érdekében is. </font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Azt látom, hogy a meglévő hazai szürkeállomány --
persze, csak kompetens</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">menedzsment mellett -- a jelenlegi ráfordítások
mellett alkalmas lehet a</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">külföldi jó gyakorlat adaptálására; sőt, egy-két
területen kb. 10 éves</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">határidőn belül azt néhol felülmúló szakmai
teljesítményre is. </font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">De biztosan Te is látod, hogy itt-ott a
"szakmai civilek" az aktuális</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">irányító hűbéri rendszert megkerülve is tudnak
komoly értéket előállítani</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">:-) Lényegében semmi pénzért. (Emellett
bizonyítottan rengeteg pénzből is</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">lehet nagy halom izét építeni.)</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Gábor</font></tt><br>
<br>
<br>
<br>
<tt><font face="Courier New">-----Original Message-----</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">From: katalist-bounces@listserv.iif.hu</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">[mailto:katalist-bounces@listserv.iif.hu] On
Behalf Of <st1:PersonName ProductID="Horvath Sandor" w:st="on">Horvath Sandor</st1:PersonName></font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Domonkos, dr.</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Sent: Wednesday, August 29, 2007 9:37 PM</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">To: 'katalist@listserv.iif.hu'</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Subject: Re: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Kedves Kollegak!</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban
latunk, ami oromteli, </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges
tulkepezes "remet" azonban </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt
nagyobb a kibocsatas mint </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok
hatarozzak meg az </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi
lokalizacio, a </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a
tenyleges igenyeket, </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak
az igenynek megfelelo </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a
csapokat. Ilyesmire max. </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni,
ami azert nem eleg, </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi
szempontokat, azaz a </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">"hallgatogyarat".</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros
lenni, nem minden </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden
vegzett konyvtar </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado
almait.</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan
az elhelyezkedesuk, </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt
nezem, hogy mennyire vagyok </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy
szakiranyu vegzettsegu </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy
ne kelljen </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi
koltsegteriteskent, nos akkor </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">alulkepzest latok.</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy
egyre nagyobb a </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu,
terhelheto, </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket
talaljon. Mert ez a </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">szervezet tulelesenek az egyik zaloga.</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat)
biraljuk, hogy miert nem </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre
vennunk, erdemes </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt
latjuk, hogy masutt sem </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit
ervenyre juttatni, akkor </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.</font></tt><br>
<br>
<tt><font face="Courier New">Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra
azonban nincs mentseg, </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem
mondunk igazat, akkor </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film
zaro megjegyzese juthat </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy
minden rendben, de nem a </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas.
(Ez utolso szo mindket </font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">ertelmeben.)</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Udv.:</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">HSD</font></tt><br>
<br>
<br>
<tt><font face="Courier New">_______________________________________________</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Katalist mailing list</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Katalist@listserv.iif.hu</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist</font></tt><br>
<br>
<br>
<tt><font face="Courier New">_______________________________________________</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Katalist mailing list</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">Katalist@listserv.iif.hu</font></tt><br>
<tt><font face="Courier New">http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist</font></tt></span></font><o:p></o:p></p>

</div>

</body>

</html>