[KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

Mikulás Gábor mikulasg at t-online.hu
2007. Aug. 30., Cs, 18:05:42 CEST


Kedves Domonkos,
könyvtáros munkaerő-piaci tapasztalatod tanulságos. Azt értem belőle, hogy
-- mint sok egyébben -- egyszerre van jelen a hiány és a felesleg. 

Hogy más szakma jelen állapotát is érdemes figyelembe venni, egyetértünk.
Ám, hogy ebből milyen következtetést vonunk le, az már habitus, kultúra
kérdése. Ha pl. komolyan mondjuk, hogy "a könyvtár az információs társadalom
alapintézménye", akkor nem takaróznék azzal, hogy más sem jobb a Deákné
vásznánál. Ugyanis a megújuláshoz szükséges információ (mások jó példájának
leírása, összegzett tapasztalatok) is -- legalábbis elvileg -- a mi
kezünkben van. Akárcsak saját magunk megújulásának információja, sőt, akár a
tudás is. Függetlenül attól, hogy kihasználjuk-e. 
Ha tehát ezt nem tudjuk megragadni (egyelőre inkább ez az általános), akkor
saját hitelünkkel játsz(ott)unk. Képzelj el egy olyan szakácsot, aki saját
magának sem tud megfelelő ételt készíteni. Hinnének-e neki azok, akiket ki
akar(na) szolgálni? Magyarán, a többiek teljesítményétől függetlenül én
törekednék a meglévő források hatékonyabb kihasználására, márcsak mások
szolgálata érdekében is. 

Azt látom, hogy a meglévő hazai szürkeállomány -- persze, csak kompetens
menedzsment mellett -- a jelenlegi ráfordítások mellett alkalmas lehet a
külföldi jó gyakorlat adaptálására; sőt, egy-két területen kb. 10 éves
határidőn belül azt néhol felülmúló szakmai teljesítményre is. 

De biztosan Te is látod, hogy itt-ott a "szakmai civilek" az aktuális
irányító hűbéri rendszert megkerülve is tudnak komoly értéket előállítani
:-) Lényegében semmi pénzért. (Emellett bizonyítottan rengeteg pénzből is
lehet nagy halom izét építeni.)

Gábor



-----Original Message-----
From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of Horvath Sandor
Domonkos, dr.
Sent: Wednesday, August 29, 2007 9:37 PM
To: 'katalist at listserv.iif.hu'
Subject: Re: [KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

Kedves Kollegak!

Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban latunk, ami oromteli, 
hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges tulkepezes "remet" azonban 
nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt nagyobb a kibocsatas mint 
a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok hatarozzak meg az 
elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi lokalizacio, a 
palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.

A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a tenyleges igenyeket, 
azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak az igenynek megfelelo 
szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a csapokat. Ilyesmire max. 
az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni, ami azert nem eleg, 
hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi szempontokat, azaz a 
"hallgatogyarat".

Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros lenni, nem minden 
konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden vegzett konyvtar 
szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado almait.

Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan az elhelyezkedesuk, 
akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt nezem, hogy mennyire vagyok 
nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy szakiranyu vegzettsegu 
munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy ne kelljen 
szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi koltsegteriteskent, nos akkor 
alulkepzest latok.

Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy egyre nagyobb a 
munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu, terhelheto, 
gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket talaljon. Mert ez a 
szervezet tulelesenek az egyik zaloga.

Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat) biraljuk, hogy miert nem 
hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre vennunk, erdemes 
felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt latjuk, hogy masutt sem 
sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit ervenyre juttatni, akkor 
talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.

Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra azonban nincs mentseg, 
legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem mondunk igazat, akkor 
csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film zaro megjegyzese juthat 
az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy minden rendben, de nem a 
zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas. (Ez utolso szo mindket 
ertelmeben.)
Udv.:
HSD


_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist at listserv.iif.hu
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist





További információk a(z) Katalist levelezőlistáról