[KATALIST] fortelmes kisbetuzes

Pintér László lapinter at witch.pmmf.hu
2007. Aug. 29., Sze, 14:50:30 CEST


Hogy mikortól vezették be a "kisbetűs írásmódot" azt tudom. 
Az MSZ 3424/2-82 (hatályba lépett 1983. január 1.) a következőket írja elő:
"A leírásban a nagy kezdőbetűk használatát, illetve a nagybetűs írásmódot a
közölt adat nyelvének megfelelő helyesírási szabályok határozzák meg."
(4.1.2.2.1)
És a szabvány összes példája a "kisbetűs" írásmódot alkalmazza. 
A 2001-ben jóváhagyott Bibliográfiai leírás. Időszaki kiadványok című, KSZ/3
jelű "Könyvtári és szakirodalmi tájékoztatási szabályzat" ugyanezt szó
szerint megismétli: "A leírásban a nagy kezdőbetűk használatát, illetve a
nagybetűs írásmódot a közölt adat nyelvének megfelelő helyesírási szabályok
határozzák meg." (2.6.1)
És a szabályzat összes példája a "kisbetűs" írásmódot alkalmazza.
Ezek után a Magyar helyesírás szabályai 1984. évi 11. kiad. 2000. évi 12.
átd. lenyomatának 197. pontjában a következőket olvashatjuk: "Az állandó
címeket, tehát az újságok, hetilapok és folyóiratok címét nagybetűvel
kezdjük. A többelemű címekben - a címben levő kötőszó kivételével - minden
szót nagybetűvel írunk... A könyvtárügy és a szakirodalmi tájékoztatás
(dokumentáció) területén a szabvány előírásait követve az állandó címekben
is csak az első elemet kezdik nagybetűvel." (p. 79.)
Ha a két szabványt-szabályzatot és a Magyar helyesírás szabályai vonatkozó
pontjait "összeolvasom", akkor azt én nem (sem) tudom, miért írjuk
kisbetűsen a címeket, mert az "összeolvasásból" szerintem az derül ki: a
szabvány-szabályzat a Magyar helyesírás szabályaira hivatkozik, a Magyar
helyesírás szabályai pedig a szabvány-szabályzatra. És elbeszélnek egymás
mellett...
Én legalábbis így látom. 
Üdv: P. L.

Pintér László
Pécsi Tudományegyetem
Pollack Mihály Műszaki Kar Könyvtára
Tel.: 72/503-650/3904
Fax.: 72/503-650/3932
Honlap: http://www.csorbagyozo.hu  
 

> -----Original Message-----
> From: László Pintér [mailto:alapinter at gmail.com]
> Sent: Wednesday, August 29, 2007 1:33 PM
> To: lapinter at witch.pmmf.hu
> Subject: Fwd: [KATALIST] fortelmes kisbetuzes
> 
> ---------- Forwarded message ----------
> From: Bánhegyi Zsolt <zsolt at vax.mtak.hu>
> Date: 2007.08.29. 12:10
> Subject: [KATALIST] fortelmes kisbetuzes
> To: KATALIST at listserv.iif.hu
> 
> 
> 
> Szeretném tudni - már nem emléxem - mikor és miért
> vezették be nálunk a könyvtárosok ezt a borzalmat
> (márminthogy a folyóirat címében csak a kezdőbetű
> van verzállal). Ld. ezt a remeket (nem mintha nálunk
> az OPAC-ban nem ez lenne-:(,
> 
> http://digbig.com/4tmgk
> 
> Az érvényes, 11-es akadémiai helyesírás tudomásom
> szerint még a régi, tehát: Vasárnapi Újság.
> 
> Bánhegyi Zsolt
> 
> 
> 
> _______________________________________________
> Katalist mailing list
> Katalist at listserv.iif.hu
> http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist
> 
> 
> 
> --
> Pintér László
> Pécsi Tudományegyetem
> Pollack Mihály Műszaki Kar Könyvtára
> Tel.: 72/503-650/3904
> Fax.: 72/503-650/3932
> Otthoni telefon: 72/226151
> Honlap: http://www.csorbagyozo.hu





További információk a(z) Katalist levelezőlistáról