[KATALIST] fortelmes kisbetuzes
"Szabó G. Tibor"
szabo.g.tibor at pszfz.bgf.hu
2007. Aug. 29., Sze, 14:18:28 CEST
Kedves Zsolt!
Egész kicsiben művelem a bibliográfiai leírást, tehát észrevételem
cseppet sem mérvadó. A 2001.10.01-én visszavont MSZ 3424-2:1982
szabványt (Bibliográfiai leírás. Időszaki kiadványok) sajnos kidobtam,
ennek köszönhetően nem tudom már megállapítani, hogy egy, az
érvényességi ideje alatt született leírás megfelel-e a követelményeinek
:-( , de a 2001-ben helyébe lépett KSZ/3:2001 szabályzat 3.1.1.2.1.
pontja szerint
"A főcímet szó szerint és betűhíven kell leírni, úgy, ahogy a
főforrásban szerepel. A tipográfiai sajátosságok vagy a nagybetűs
írásmód általában nem követhetők, csak akkor, ha azoknak jelentés
értékük van. A kis és nagy kezdőbetűk tekintetében a főcím nyelvének
helyesírási szabályai a mértékadók. […]"
A cím szavainak nagy kezdőbetűje tipográfiai sajátosság - nem követendő.
A kis és nagy kezdőbetűk (mint pl. ennek egy faja, a cím szavainak nagy
kezdőbetűje) - követendő a cím nyelvének helyesírása szerint. Hmmm...
Az MSZ ISO 690 (Bibliográfiai hivatkozások), 1991.07.01-től hatályos
szabvány szerint:
„A bibliográfiai hivatkozásban megjelenő adatokat általában úgy kell
leírni, ahogy azok a forrásban találhatók. Olyan formai részletek
követése, mint a nagybetűk használata, központozási jelek stb., nem
szükséges a leírásban.” (6.) Tehát nem kell követni a nagybetűs írást.
Viszont:
"A nagybetűket az információ nyelvében vagy írásrendszerében elfogadott
gyakorlat szerint kell alkalmazni." (6.3.) Tehát követni kell az
információ (a leírt dokumentum?) nyelvének (helyesírási?) gyakorlatát:
angol címnél az angolt, magyarnál a magyart stb.
Végül a cím leírásáról így instruál:
"A címet úgy kell leírni, ahogy a forrásban meg van adva [...]" (7.2.1.)
Nosza.
A "forráskövető" magatartás jónak tűnik, szigorúan az akadémiai
helyesírás szerint írni meg azért célszerű, mert akkor néz talán a "nem
könyvtáros" többség a legkevésbé hülyének bennünket.
A szabványokhoz további jó étvágyat kívánok! :-)
Üdvözlettel:
Szabó G. Tibor szakinformátor, minőségmenedzser
Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar
Zalaegerszegi Intézet Könyvtára * http://www.pszfz.bgf.hu/konyvtar
8900 Zalaegerszeg, Gasparich Márk u. 18/A, Tel.: 92/509-941
-----------------------------------------------------------------
Bánhegyi Zsolt írta:
> Szeretném tudni - már nem emléxem - mikor és miért
> vezették be nálunk a könyvtárosok ezt a borzalmat
> (márminthogy a folyóirat címében csak a kezdőbetű
> van verzállal). Ld. ezt a remeket (nem mintha nálunk
> az OPAC-ban nem ez lenne-:(,
>
> http://digbig.com/4tmgk
>
> Az érvényes, 11-es akadémiai helyesírás tudomásom
> szerint még a régi, tehát: Vasárnapi Újság.
>
> Bánhegyi Zsolt
>
________ Information from NOD32 ________
This message was checked by NOD32 Antivirus System for Linux Mail Server.
http://www.nod32.com
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról