A FSzEK es a TextLib
Gyorgy Thek
h12994the at ELLA.HU
1999. Aug. 3., K, 11:52:11 CEST
Tisztelt TextLibesek!
Smoky levelet, amelyben a FSzEK TextLibbel kapcsolatos "viselkedeset"
minositi, egy lelkes, TextLib-barat velemenynek tartom.
A helyzet persze nem pont az, mint aminek latszik. Orulnek, ha a FSzEK-bol
valaki szinten irna az ugyrol, addig is illetektelen erintettkent en irok le
nehany dolgot.
1. A rendszer hasznalatara a fejlesztesi egyuttmukodes reszesekent vagy
vasarlokent 198 konyvtar szerzett jogot. Ebben a 198-ban egynek szamoljuk a
FSzEK-et, pedig a fiokkonyvtarakkal egyutt az valojaban 80 konyvtar.
A nemregen kikuldott szoftver-tamogatasi szerzodesekre valaszkent erkezett 12
lemondas, 54 alairt peldany, emellett tudunk kb. 15 TextLibet hasznalo
konyvtarrol, ahonnan (meg?) nem kaptunk valaszt. Ez utobbi csoportban a
FSzEK ismet egynek szamit, pedig sok fiokkonyvtarban mukodik TextLib.
Pontos adatunk tehat nincs, de kb 70 (a FSzEK fiokokkal 90-100) konyvtarban
hasznaljak a rendszert. Batran beszelhetunk tehat a TextLib tomeges
hasznalatarol, e tekintetben a rendszer biztos labakon all.
2. A FSzEK kozpont elvesztese erzekeny veszteseg. Fontos felhasznalonk mar
a neve miatt is, es ami meg fontosabb: az orszag legjobb minosegu
konyv-adatbazisat TextLibbel epitettek. Ez rovidesen megvaltozik, a kozpont
mas rendszerre (Corvina) ter at. A fiokok azonban varhatoan meg evekig
TextLibet hasznalnak majd, megpedig egyre intenzivebben: no a gepesitett
fiokkonyvtarak szama, es tobbceluva valik a hasznalat. Amellett, hogy a
program masok szamara talan ismeretlen reszeit (pl. leteti rendszer)
alkalmazzak, osszel tobb helyen is uzembe allitjak az olvasoszolgalati
modult.
3. A FSzEK kozpont rekonstrukciojanak resze a szamitogepes rendszer
rekonstrukcioja is. A fiokhalozat mukodteteseben is elvarhato a
szamitastechnikai eszkozok es modszerek egyre kiterjedtebb hasznalata. A
FSzEK egyetlen, az egesz fovarosra kiterjedo szamitogepes rendszert szeretne,
egyetlen adatbazist es szamtalan konyvtarosi es olvasoi terminalt. A
megvalositasra tendert irtak ki, szamukra a torveny ezt kotelezove teszi. A
palyazati anyag attanulmanyozasa utan ugy dontottunk, hogy kimaradunk. A
FSzEK tehat nem hagyta cserben a TextLibet es a TextLibes konyvtarakat.
4. Vegul egy teljesen elfogult eszrevetel. Sertodott, haragos, de van benne
azert igazsag.
Egy palyazatban a szamitogepes konyvtari rendszerrel szemben tamasztott
kovetelmenyeket meg lehet ugy szabni, hogy egyertelmu legyen, melyik fogja
tudni teljesiteni. Azt hiszem, ilyet nem illik tenni. Es meg lehet ugy is
szabni, hogy egyertelmu legyen, melyik nem fogja tudni teljesiteni.
A FSzEK ot eve hasznalja a TextLibet pontosan tudjak mire kepes, hiszen a
kepessegeinek nagy resze eppen az o kivansagaik szerint alakult. A TextLib
fejleszteseben mutatkozo sokeves kesesnek nem kis mertekben ez az oka.
A palyazatban leirt kovetelmenyek uj elemeinek -amit a TextLib meg nem tud-
nagy resze majdnem vagy teljesen azonos a TextLib fejlesztesenek tervezett
lepeseivel. Az Egyesulet elso kozos, nyertes palyazata is egy ilyen pont.
Nem akar tehat a FSzEK mast, mint masok, csak sokkal hamarabb, szamunkra
teljesithetetlenul gyorsan. Ez az, ami minket kizart a lehetseges palyazok
korebol.
5. Apro kiegeszites: az eddigiekbol azt hiszem nyilvanvalo, hogy a Takats
Bela altal kozzetett hirben olvashato mondat
("A jelenleg hasznalt elektronikus konyvtari rendszer
levaltasara azert kerul sor, hogy a konyvtari
feladatokat gyorsan es konnyen vegezhessek el.")
az Internetto hirlevel tevedese.
Tisztelettel:
Thek Gyorgy
További információk a(z) Textlib levelezőlistáról