[KATALIST] könyvtári turizmus, MR1

Katalin Haraszti katalin.haraszti at hdsnet.hu
2011. Már. 28., H, 10:18:21 CEST


Kedves Kollégák!

A Kossuth Rádió ma reggeli "180 perc" 
<http://hangtar.radio.hu/kossuth#%21#2011-03-28> c. műsorában blokkot 
lehetett hallani egyes magyar könyvtárakról.

A riporteri alapkérdés az volt, hogy nőtt-e a könyvtárak iránti 
érdeklődés a pénzügyi válság okán?
A választ a Baranya, Somogy, Hajdu-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyei 
könyvtár példáján keresztül keresték a műsor készítői.

Európában egyedülálló megoldásként említette Gungl László tudósító a 
pécsi Tudásközpontot, amely a megyei könyvtár és az egyetemi könyvtár 
integrációjából született. Az új létesítményt két hónap alatt több ezren 
keresték fel, így szinte "könyvtári turizmusról" lehet beszélni. Remélni 
lehet, hogy a modern építészeti-könyvtári high tech megoldások iránt 
érdeklődők nem csak  látogatók maradnak, hanem visszatérő olvasókká is 
válnak.

Nagy Gábor a Kaposvári Megyei és Városi Könyvtár gyarapodó anyagi 
gondjairól szólt: hét-nyolcszáz kötetnyivel kevesebb új könyvet 
szerezhetnek be idén, s   szombatonként is zárva kell tartsanak - 
miközben az olvasói igények nem csökkennek. A könyvtárról szólva 
megemlítették az átszervezési kísérletet, amely eredményeként több 
közgyűjtemény összevonásán gondolkoztak (a fenntartók, de ez a műsorból 
nem tűnt ki), és az egyetemi könyvtárral való együttműködés is felmerült.

Debrecenben a megyei könyvtár az év elején több hetes zárva tartással 
próbálta üzemeltetési költségeit csökkenteni. A kényszer-szülte akció 
oda vezetett, hogy az olvasók a megyei könyvtártól átpártoltak a 
szolgáltatásait folyamatosan fenntartó városi könyvtárhoz. Utóbbi 
változatlanul növelni képes a használói érdeklődést.

A Győrben működő megyei könyvtár napi forgalma hat-hétszáz fős. Közel 
félmilliós dokumentumállományán kívül a könyvtárközi kölcsönzéssel 
szolgáltatott művek forgalma is jelentősen nőtt. A megye könyvtárainak 
közös katalógusa rövidesen kereshető lesz.

A koránkelők figyelmébe ajánlom a Kossuth Rádió holnap reggeli 
"Hajnaltáj" c. műsorát, ahol szintén hírek hangzanak el a magyar 
könyvtárakról.


Üdvözlettel:

Haraszti Katalin
IFLA-HUN moderátor


--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20110328/531bc7db/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról