<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
<head>
<meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-2">
</head>
<body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
Kedves Kollégák!<br>
<br>
A Kossuth Rádió <a
href="http://hangtar.radio.hu/kossuth#%21#2011-03-28">ma reggeli
"180 perc"</a> c. műsorában blokkot lehetett hallani egyes magyar
könyvtárakról. <br>
<br>
A riporteri alapkérdés az volt, hogy nőtt-e a könyvtárak iránti
érdeklődés a pénzügyi válság okán? <br>
A választ a Baranya, Somogy, Hajdu-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyei
könyvtár példáján keresztül keresték a műsor készítői. <br>
<br>
Európában egyedülálló megoldásként említette Gungl László tudósító a
pécsi Tudásközpontot, amely a megyei könyvtár és az egyetemi
könyvtár integrációjából született. Az új létesítményt két hónap
alatt több ezren keresték fel, így szinte "könyvtári turizmusról"
lehet beszélni. Remélni lehet, hogy a modern építészeti-könyvtári
high tech megoldások iránt érdeklődők nem csak látogatók maradnak,
hanem visszatérő olvasókká is válnak. <br>
<br>
Nagy Gábor a Kaposvári Megyei és Városi Könyvtár gyarapodó anyagi
gondjairól szólt: hét-nyolcszáz kötetnyivel kevesebb új könyvet
szerezhetnek be idén, s szombatonként is zárva kell tartsanak -
miközben az olvasói igények nem csökkennek. A könyvtárról szólva
megemlítették az átszervezési kísérletet, amely eredményeként több
közgyűjtemény összevonásán gondolkoztak (a fenntartók, de ez a
műsorból nem tűnt ki), és az egyetemi könyvtárral való együttműködés
is felmerült. <br>
<br>
Debrecenben a megyei könyvtár az év elején több hetes zárva
tartással próbálta üzemeltetési költségeit csökkenteni. A
kényszer-szülte akció oda vezetett, hogy az olvasók a megyei
könyvtártól átpártoltak a szolgáltatásait folyamatosan fenntartó
városi könyvtárhoz. Utóbbi változatlanul növelni képes a használói
érdeklődést.<br>
<br>
A Győrben működő megyei könyvtár napi forgalma hat-hétszáz fős.
Közel félmilliós dokumentumállományán kívül a könyvtárközi
kölcsönzéssel szolgáltatott művek forgalma is jelentősen nőtt. A
megye könyvtárainak közös katalógusa rövidesen kereshető lesz.<br>
<br>
A koránkelők figyelmébe ajánlom a Kossuth Rádió holnap reggeli
"Hajnaltáj" c. műsorát, ahol szintén hírek hangzanak el a magyar
könyvtárakról.<br>
<br>
<br>
Üdvözlettel:<br>
<br>
Haraszti Katalin<br>
IFLA-HUN moderátor<br>
<br>
<br>
</body>
</html>