<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
  <head>

    <meta http-equiv="content-type" content="text/html; charset=ISO-8859-2">
  </head>
  <body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
    Kedves Kollégák!<br>
    <br>
    A Kossuth Rádió <a
      href="http://hangtar.radio.hu/kossuth#%21#2011-03-28">ma reggeli
      "180 perc"</a> c. műsorában blokkot lehetett hallani egyes magyar
    könyvtárakról. <br>
    <br>
    A riporteri alapkérdés az volt, hogy nőtt-e a könyvtárak iránti
    érdeklődés a pénzügyi válság okán? <br>
    A választ a Baranya, Somogy, Hajdu-Bihar és Győr-Moson-Sopron megyei
    könyvtár példáján keresztül keresték a műsor készítői. <br>
    <br>
    Európában egyedülálló megoldásként említette Gungl László tudósító a
    pécsi Tudásközpontot, amely a megyei könyvtár és az egyetemi
    könyvtár integrációjából született. Az új létesítményt két hónap
    alatt több ezren keresték fel, így szinte "könyvtári turizmusról"
    lehet beszélni. Remélni lehet, hogy a modern építészeti-könyvtári
    high tech megoldások iránt érdeklődők nem csak  látogatók maradnak,
    hanem visszatérő olvasókká is válnak.  <br>
    <br>
    Nagy Gábor a Kaposvári Megyei és Városi Könyvtár gyarapodó anyagi
    gondjairól szólt: hét-nyolcszáz kötetnyivel kevesebb új könyvet
    szerezhetnek be idén, s   szombatonként is zárva kell tartsanak -
    miközben az olvasói igények nem csökkennek. A könyvtárról szólva
    megemlítették az átszervezési kísérletet, amely eredményeként több
    közgyűjtemény összevonásán gondolkoztak (a fenntartók, de ez a
    műsorból nem tűnt ki), és az egyetemi könyvtárral való együttműködés
    is felmerült. <br>
    <br>
    Debrecenben a megyei könyvtár az év elején több hetes zárva
    tartással próbálta üzemeltetési költségeit csökkenteni. A
    kényszer-szülte akció oda vezetett, hogy az olvasók a megyei
    könyvtártól átpártoltak a szolgáltatásait folyamatosan fenntartó
    városi könyvtárhoz. Utóbbi változatlanul növelni képes a használói
    érdeklődést.<br>
    <br>
    A Győrben működő megyei könyvtár napi forgalma hat-hétszáz fős.
    Közel félmilliós dokumentumállományán kívül a könyvtárközi
    kölcsönzéssel szolgáltatott művek forgalma is jelentősen nőtt. A
    megye könyvtárainak közös katalógusa rövidesen kereshető lesz.<br>
       <br>
    A koránkelők figyelmébe ajánlom a Kossuth Rádió holnap reggeli
    "Hajnaltáj" c. műsorát, ahol szintén hírek hangzanak el a magyar
    könyvtárakról.<br>
    <br>
    <br>
    Üdvözlettel:<br>
    <br>
    Haraszti Katalin<br>
    IFLA-HUN moderátor<br>
    <br>
    <br>
  </body>
</html>