[KATALIST] Katalist digest, 65 kötet, 37 szám

Pintér Éva Irén epinter at bibl.u-szeged.hu
2011. Már. 22., K, 17:55:05 CET


Idézet szabó béla  <eszbej at citromail.hu>:

> T. Lista!
>
> Talán valami különös csillagállásnak, netalántán a „szuperhold”   
> jelenségnek; de valószínűbben a mai magyar - és európai -   
> világállapotnak köszönhetően a Magyar Nemzet hétvégi melléklete   
> éppen most közölt egy társalgásunk tárgyához tapadó szöveget.   
> (Miklóssy Endre: Titkos jelen. Megszüntetve megőrzés, avagy a   
> riposztmodern Magyarországon.) Nekem csak most - kedden délelőtt -   
> került a kezembe; elolvasását mindenkinek ajánlom. Idézek belőle:
> „… a marxizmust egyszerűen elfelejtettük, mintha nem is lett volna,   
> ami méltatlan a gondolkodáshoz. Hiányzik a vele szembenéző olyan   
> leszámolás, mint Kanté a skolasztikus filozófiával vagy Marxé a   
> német idealizmussal, hogy új útra térhessen.” Később: „Napjaink   
> kérdése: vajon csak a parancsuralom képes-e arra, hogy a   
> fölöslegessé minősített észt kiküszöbölje? A kísérlet világszerte   
> folyik. Talán éppen ez az, amit posztmodern jelenségnek mondunk? Így  
>  formálódik az új ideológiai monopólium, sajnálatosan örökölve   
> elődjétől a kíváncsiság hiányát. És így veszítette el a nép az   
> értelmiségét.”
> Ungváry Rudolffal több dologban is egyetértek. Továbbá: nincsen   
> magyar lexikon/enciklopédia/adatbázis stb. amely bizonyos TÉNYEKET a  
>  mai állapotnak megfelelő - = korszerű - tudást ideológiai okuláré   
> nélkül közvetítene, s különösen érvényes ez a világhálóra. A   
> könyvtárosi tevékenység nem lehet mentes az értékszemlélettől, bár   
> mindegyikünk más értékrendje van. Mit tehetek pl. én, ha   
> információkat kell a rendelkezésre álló készletből közvetítenem, s   
> csak marxista (álláspontom szerint káros) átadható szöveg akad?   
> Írjam át (ha tudom), vagy ne adjam át? Kötelességem: kijavítandónak   
> kijelölni, nagyjából ez az, amit tehetek. És, ha a magam kommentárja  
>  nélkül átadom, akkor helyesen teszem-e?
> A Szabó G. Tibor idézte szerző mondatai figyelemre méltóak,   
> elolvasom majd a teljes textust. De a „szabadság” fogalmán magam   
> egészen mást értek, mint az idéző. Példa: a wiki-féle forrásokból   
> merítő, a tudás szerkezetét nem ismerő emberek – a túlnyomó többség   
> – „szabadsága” igen korlátozott. Ha egy mérnök korrektnek és jónak   
> találja mondjuk a szakmájába vágó, tranzisztor szócikket, akkor   
> feltételezi, hogy mondjuk a „maghar” vagy az „osztálytársadalom”   
> szócikk is ugyanúgy korrekt.
> A kérdés tehát: mit tehet a/egy könyvtáros?
>
> szbi
>
>
> _______________________________________________
> Katalist mailing list
> Katalist at listserv.niif.hu
> https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist
>



____________________

Pintér Éva Irén
Főkönyvtáros
SZTE Egyetemi Könyvtár
Mellék: 6642
Telefon:  +36/62/324160
Mobil: +36/30/4911063

..."a legveszélyesebb lelki fogyatékosság a restség és a türelmetlenség"...
                                                       Kierkegaard


------------------------------------------------------
SZTE Egyetemi Konyvtar - http://www.bibl.u-szeged.hu
This message was sent using IMP: http://horde.org/imp/






További információk a(z) Katalist levelezőlistáról