[KATALIST] konyvtarszakos felvettek?
Horvath Sandor Domonkos, dr.
hsdhsi at gevk.hu
2007. Aug. 29., Sze, 21:37:18 CEST
Kedves Kollegak!
Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban latunk, ami oromteli,
hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges tulkepezes "remet" azonban
nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt nagyobb a kibocsatas mint
a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok hatarozzak meg az
elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi lokalizacio, a
palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.
A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a tenyleges igenyeket,
azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak az igenynek megfelelo
szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a csapokat. Ilyesmire max.
az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni, ami azert nem eleg,
hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi szempontokat, azaz a
"hallgatogyarat".
Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros lenni, nem minden
konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden vegzett konyvtar
szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado almait.
Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan az elhelyezkedesuk,
akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt nezem, hogy mennyire vagyok
nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy szakiranyu vegzettsegu
munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy ne kelljen
szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi koltsegteriteskent, nos akkor
alulkepzest latok.
Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy egyre nagyobb a
munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu, terhelheto,
gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket talaljon. Mert ez a
szervezet tulelesenek az egyik zaloga.
Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat) biraljuk, hogy miert nem
hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre vennunk, erdemes
felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt latjuk, hogy masutt sem
sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit ervenyre juttatni, akkor
talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.
Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra azonban nincs mentseg,
legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem mondunk igazat, akkor
csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film zaro megjegyzese juthat
az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy minden rendben, de nem a
zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas. (Ez utolso szo mindket
ertelmeben.)
Udv.:
HSD
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról