[KATALIST] konyvtarszakos felvettek?

Horvath Sandor Domonkos, dr. hsdhsi at gevk.hu
2007. Aug. 29., Sze, 21:37:18 CEST


Kedves Kollegak!

Ami a felvettek szamat illeti, egyre tisztabban latunk, ami oromteli, 
hiszen jo dolog az informacio...Az esetleges tulkepezes "remet" azonban 
nem kell a falra rajzolnunk, hiszen mindenutt nagyobb a kibocsatas mint 
a tenyleges igeny, es vegso soron olyan tenyezok hatarozzak meg az 
elhelyezkedest, mint a szerencse, a foldrajzi lokalizacio, a 
palyaorientacio, es a kepzettseg szinvonala.

A vilag nem ugy mukodik, hogy egyfelol felmerik a tenyleges igenyeket, 
azok megosztottsagat, aztan utana meg szabalyozzak az igenynek megfelelo 
szamu kepzest, mintegy kozpontilag nyitogatva a csapokat. Ilyesmire max. 
az allami finanszirozassal lehet befolyassal elni, ami azert nem eleg, 
hiszen annak csorbitasa eloterbe hozza a gazdasagi szempontokat, azaz a 
"hallgatogyarat".

Nem minden konyvtar szakos szeretne konyvtaros lenni, nem minden 
konyvtar szakosbol lehet konyvtaros, es nem minden vegzett konyvtar 
szakos testesiti meg az igenyes konyvtari munkaado almait.

Ha azt nezem, hogy milyen nehez, sot kilatastalan az elhelyezkedesuk, 
akkor azt mondom, hogy tulkepzes van. Ha azt nezem, hogy mennyire vagyok 
nehez helyzetben, mondjuk videken, ha egy szakiranyu vegzettsegu 
munkatarsat szeretnek felvenni, megpedig ugy, hogy ne kelljen 
szazezreket kifizetnem evente meg bejarasi koltsegteriteskent, nos akkor 
alulkepzest latok.

Egyre tobb a munka, egyre kevesebben vagyunk, igy egyre nagyobb a 
munkaltatoi igeny arra, hogy jol kepzett, jo szemelyisegu, terhelheto, 
gyorsan adaptalodo, innovativ szakembereket talaljon. Mert ez a 
szervezet tulelesenek az egyik zaloga.

Masfelol, amikor onmagunkat (azaz a szakmat) biraljuk, hogy miert nem 
hatekonyabb, erdemes a tobbi szakmat is szemugyre vennunk, erdemes 
felpislantanunk az eke-barazdabol, es ha azt latjuk, hogy masutt sem 
sikerult az Isteni racionalitas rendezo elveit ervenyre juttatni, akkor 
talan kicsit toleransabbak is lehetunk magunkkal.

Az altalanos trendektol valo komoly leszakadasra azonban nincs mentseg, 
legfeljebb magyarazat. Ha viszont e kerdesben nem mondunk igazat, akkor 
csak az egyszeri tarsadalomkritikus francia film zaro megjegyzese juthat 
az eszunkbe: hajtogathatjuk zuhantunkban, hogy minden rendben, de nem a 
zuhanas az igazan lenyeges, hanem a becsapodas. (Ez utolso szo mindket 
ertelmeben.)
Udv.:
HSD





További információk a(z) Katalist levelezőlistáról