[KATALIST] felolvasas, ertelmezes

Mikulás Gábor mikulasg at t-online.hu
2007. Aug. 23., Cs, 11:35:36 CEST


Kedves Tibor,
köszönöm leveledet és a példákat. 
A szolgáltatás-felsorolásban való megjelenítés azért lehet érdekes, mert ezt
(vagy lehetőségét) nem feltétlenül gondolják a felhasználók a könyvtárról
(könyvtár-szociológusok ezzel kapcsolatos tapasztalatait szívesen
olvasnám!). Továbbá, ha ezt írásba adja a könyvtár, akkor erre tudatosan
készülnie is kell. Pl. hogyan lehet észrevenni a látens igényt és
tapintatosan(!) felajánlani a segítséget. Vagy -- Horváth Péter levelére
reagálva -- hogyan lehet a szolgáltatást a rászorultsági sorrend kezelésével
végezni. (A könyvtárban való programszerű felolvasói események más téma.)

Az emberséggel és a felelősség kérdésének tisztázásával kapcsolatban
egyetértünk.

Úgy tűnik számomra, hogy a nehezen olvasó felnőttek problémájára kevés
figyelem irányul. Vagy ha igen, akkor az leginkább fogyasztóvédelmi
szempontból. Vö.: http://hunra.klog.hu/?cat=21 .

Üdv,
Gábor


-----Original Message-----
From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of "Szabó G. Tibor"
Sent: Thursday, August 23, 2007 10:43 AM
To: Mikulás Gábor; katalist at listserv.iif.hu
Subject: Re: [KATALIST] felolvasas, ertelmezes

Kedves Gábor,

nem tudok ilyenről, csak véleményem van. Még közkönyvtáros koromból 
idézem fel a következőket:

- könyvespolcaink helyhiány miatt, általam abszolút elítélt módon 270 cm 
magasságig nyúltak, s bár volt fellépőnk, polclétránk is, a felfelé 
kacsintgató időseknek mindig felajánlottam, hogy felmegyek és leveszek 
bármit, esetenként felolvastam a szerzőket, címeket... A már nagyon 
gyengén látó Gizi néninek bármit felolvastam.

- a cédulás kölcsönzésnél elvileg az olvasónak alá kell írnia a 
dokumentum kölcsönző céduláját, amire középsúlyos Parkinson-kóros 
olvasóm (Isten nyugosztalja id. Süle Sanyi bácsit!) csak a cédula teljes 
összefirkálásával lett volna képes. Nem írattam vele alá semmit, holott 
ennek hiányában akár le is tagadhatta volna a kölcsönzést, nem?

- bár a könyvtárban ételt és italt fogyasztani tilos volt, sosem küldtem 
el egy fröccsöspohárral a kezében a szemközti borozóból be-benéző és 
olvasgató nyugalmazott erdészt (a könyvtár hűvösebb volt, ráadásul ott 
nem kellett mehívni egy runda minden boldog-boldogtalan ismerőst).

Máig szégyenlem, hogy nem fogadtam el a súlyos szívbeteg Pintyőke néni 
(tényleg így hívták!) anyukámnak - egyben könyvtáros elődömnek - 
hálaként szánt 25 dkg-s darált Omnia kávéját, mert ezek után élete 
veszélyeztetésével felvánszorgott a domboldalon álló házunkhoz, hogy 
személyesen adja át...
Persze, akkor a paráról még "elveim" voltak: "nem fogadok el paracuccot, 
ha belepusztulsz is".

Szolgáltatásnak tartom-e a felolvasást a gyengén olvasónak 
(félanalfabétára gondoltál?), a rövidlátónak vagy annak aki erre - 
valószínűleg nem hülye poénból - megkér? Szolgáltatásnak tartom-e, ha 
bármilyen normális és segítőkész dolgot megteszek bármely olvasónknak, 
amennyiben azzal nem ártok senkinek, vagy nem hozom hátrányba?

Az ilyesmit nálunk falun emberségnek hívták, amikor szocializálódtam. 
Hogy ezt már ki kellene írni? Hová süllyedtünk?

Üdv.:  Tibor

P.s.: Egy gyógyszerhasználati szöveg értelmezését rábíznám "orvosára 
vagy patikusára". Illetve értelmezném neki, de
hangsúlyozva, hogy ez csak egy átlagos gyógyszerfogyasztó laikus 
szövegértelmezése volt!

Szabó G. Tibor szakinformátor, minőségmenedzser
Budapesti Gazdasági Főiskola Pénzügyi és Számviteli Főiskolai Kar
Zalaegerszegi Intézet Könyvtára * http://www.pszfz.bgf.hu/konyvtar
8900 Zalaegerszeg, Gasparich Márk u. 18/A, Tel.: 92/509-941
-----------------------------------------------------------------



Mikulás Gábor írta:
> Tisztelt Kollégák, 
>
> érdeklődöm, hogy létezik-e idehaza olyan szolgáltatás, hogy valaki vagy
pl.
> egy könyvtárban felolvasnak egy szöveget (gyógyszer-leírás, használati
> utasítás stb.) a gyengén olvasóknak. Főként az érdekel, hogy ez explicite
> meg is jelenik-e a szolgáltatásban, honlapon, minőségirányítási
rendszerben
> stb. Olvasás, mint szolgáltatás.
>
> A tapasztalatokat -- engedély esetén -- a http://hunra.klog.hu/ szívesen
> közzéteszi.  
>
> Köszönettel,
>
> Mikulás Gábor
>   


________ Information from NOD32 ________
This message was checked by NOD32 Antivirus System for Linux Mail Server.
http://www.nod32.com

_______________________________________________
Katalist mailing list
Katalist at listserv.iif.hu
http://listserv.niif.hu/cgi-bin/mailman/listinfo/katalist





További információk a(z) Katalist levelezőlistáról