Dokumentumszolgaltatas - kepfajlok

Tószegi Zsuzsa Tzs at NEUMANN-HAZ.HU
2002. Aug. 30., P, 18:56:16 CEST


Kedves Ágnes, Tisztelt Kollégák!

Érdekes dolgokat produkál az élet: a Katalistról egy nappal azután jött
meg a levél, hogy a NKÖM kérésére a Neumann-házban egy országos
rendszert próbáltunk  felvázolni. Az elgondolás arról szólt, hogy a
könyvtárak hogyan tudnák minél egyszerűbben és hatékonyabban
digitalizálni a felhasználók által igényelt dokumentumokat. Jó lenne, ha
a kezdeményezésnek lenne eredménye. 

A konkrét kérdésekre:

Elsőként azt vizsgálnám meg, állományvédelmi szempontból lehet-e a
muzeális értékű dokumentumot szkennelni? Nem árt-e túlságosan az erős
megvilágítás, a laponkénti hajtogatás stb.

Tekintettel arra, hogy a Ráday Könyvtárban muzeális anyagot kértek, így
vélhetően nem merül föl a másolás jogszerűsége -- vagyis nem védik sem
szerzői, sem szomszédos jogok a könyvet -- így a szkennelésnek nincs
jogi akadálya.

A szkennelés után én három formátumban menteném el a dokumentumot:
*       a lehető legnagyobb felbontású képként az esetleges későbbi
feldolgozás céljaira;
*       a szkenner által támogatott optikai felolvasó program belső
formátumában arra az esetre, ha később szöveggé akarják alakítani;
*       tömörített formátumban (pl. jpeg-ben) a felhasználó(k)nak.

Tudom, hogy a három formátum meglehetősen nagy tároló kapacitást
igényel, de a muzeális értékű dokumentumokat nem jó, ha többször
másolják, szkennelik.

A térítésről:
Tudomásom szerint nincs kialakult ára ennek a munkafolyamatnak. 
A Neumann Könyvtárban 200 forintot fizetünk szerzői ívenként a
szkennelőknek. Ez az ár magasnak tűnhet, de mi a szkennelőktől elvárjuk,
hogy a lehető legjobb minőségben dolgozzanak, hiszen az ő munkájuk az
összes többi munkafázis hibamennyiségét alapvetően befolyásolja. Mi
viszont minden esetben felismertetjük, majd feldolgozzuk a szöveget.
Egy átlagos könyvben 15-20 oldal = 1 szerzői ív, tehát ha oldalanként
kb. 10 forintot kérünk a szkennelésért, és 200 forintot a CD-re írásért,
nem hiszem, hogy rosszabbul jár az olvasó, mintha másolatot rendelt
volna. 

A gyűjtemény védelme érdekében viszont aláíratnék egy kötelezvényt, hogy
kizárólag magáncélra fogja használni a dokumentumot, sem egészben, sem
részben nem kíván az elkészült anyaggal haszonszerzést szolgálni (ezzel
védjük a könyvtár gyűjteményi jogait).

Ha további kérdés van, szívesen válaszolok.

Kérem egyúttal a Tisztelt Kollégákat, a digitalizált anyagaikat
jelentsék be a Neumann Könyvtárba, hogy valamennyien tudjunk egymás
munkájáról, és elkerüljük a párhuzamos feldolgozást.
www.neumann-haz.hu

Jó munkát kívánok: 


Tószegi Zsuzsa



További információk a(z) Katalist levelezőlistáról