Nyomkereso

Va'las Pe'ter turtle at ALARMIX.NET
2000. Okt. 14., Szo, 13:00:03 CEST


Jo reggelt!

On 14 Oct 00, at 2:53, Legeza Ilona wrote:

> Jol valasztottal, ugyanis a bor-harisnya sorozat azt a szerepet tolti
> be az amerikai irodalomban, mint mas orszagokban a nemzeti eposz, a
> nep honalapitasanak hosi aranyokba novo tortenete. Ezek a konyvek a
> 12-14 eves fiuk koreben meeg ma is nepszeruek. A tortenetek sikerenek
Nekem nincs sok vitaalapom, mert nem eltem ott, de hallottam
olyan beszamolot (a forrasra mar nem emlekszem), hogy
Amerikaba tevedt honfitarsunk Coopert emlegette az amcsiknak,
es majdnem olyan ertelmesen neztek ra, mint borju az uj kapura.

> Karl May, a nemet regenyiro ugyesen, de nem tul igenyes modon irt. Az
> Ezust to kincse-ben is ervenyesulnek a primitiv izgalomkeltes,
> sematikus jellemalkotasai es valoszinutlen kornyezetrajz tulzasai. A
> kitalalt indiantorteneteiben szentimentalis, romantikus, hazug kepet
> festett mas nepek helyzeterol, eletmodjarol. Onmagahoz kepest legjobb
Ebben teljesen egyetertunk. Gyerekkent nagy izgalommal
olvastam a konyveit. Egy balatoni nyaralason az udulo
konyvtarabol faltam vegig az egeszet, es en is ugy jartam, hogy a
negyedik kotet sosem volt bent. Csak hat olvasasnal fontosabb volt
a sorrend, mint szkennelesnel. :-) De vegul megkaptam. Felnott
fejjel ujraolvasva ezeket a konyveket oriasi csalodast ereztem. Ma
ugy latom, hogy gyenge Cooper-utanzatok -- megspekelve azzal,
hogy a Winnetou osszes valamirevalo feher szereploje nemet, es
termeszetesen jobban tudjak az indianosdit is, mint az indianok.
Old Shatterhand peldaul nehany heti gyakorlassal csinal hulyet
Winnetoubol, aki egesz eleteben indian volt :-), es az indianok
kozul a legugyesebbnek van abrazolva. Szoval az "uber alles"
jocskan benne van May konyveiben. Ma mar nem olvasom oket.

VP



További információk a(z) Mek-l levelezőlistáról