<!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.01 Transitional//EN">
<html>
  <head>
    <meta content="text/html; charset=UTF-8" http-equiv="Content-Type">
    <title></title>
  </head>
  <body bgcolor="#ffffff" text="#000000">
    <!--[if gte mso 9]><xml>
 <w:WordDocument>
  <w:View>Normal</w:View>
  <w:Zoom>0</w:Zoom>
  <w:TrackMoves/>
  <w:TrackFormatting/>
  <w:HyphenationZone>21</w:HyphenationZone>
  <w:PunctuationKerning/>
  <w:ValidateAgainstSchemas/>
  <w:SaveIfXMLInvalid>false</w:SaveIfXMLInvalid>
  <w:IgnoreMixedContent>false</w:IgnoreMixedContent>
  <w:AlwaysShowPlaceholderText>false</w:AlwaysShowPlaceholderText>
  <w:DoNotPromoteQF/>
  <w:LidThemeOther>HU</w:LidThemeOther>
  <w:LidThemeAsian>X-NONE</w:LidThemeAsian>
  <w:LidThemeComplexScript>X-NONE</w:LidThemeComplexScript>
  <w:Compatibility>
   <w:BreakWrappedTables/>
   <w:SnapToGridInCell/>
   <w:WrapTextWithPunct/>
   <w:UseAsianBreakRules/>
   <w:DontGrowAutofit/>
   <w:SplitPgBreakAndParaMark/>
   <w:DontVertAlignCellWithSp/>
   <w:DontBreakConstrainedForcedTables/>
   <w:DontVertAlignInTxbx/>
   <w:Word11KerningPairs/>
   <w:CachedColBalance/>
  </w:Compatibility>
  <m:mathPr>
   <m:mathFont m:val="Cambria Math"/>
   <m:brkBin m:val="before"/>
   <m:brkBinSub m:val="--"/>
   <m:smallFrac m:val="off"/>
   <m:dispDef/>
   <m:lMargin m:val="0"/>
   <m:rMargin m:val="0"/>
   <m:defJc m:val="centerGroup"/>
   <m:wrapIndent m:val="1440"/>
   <m:intLim m:val="subSup"/>
   <m:naryLim m:val="undOvr"/>
  </m:mathPr></w:WordDocument>
</xml><![endif]-->Tisztelt Szabó Béla!
    <br>
     
    <br>
    Az eredeti téma marxista vonalát nem különösebben érzem
    magaménak, de a következő nagyon "megragadott":
    <br>
    "[...] a wiki-féle forrásokból merítő, a tudás
    szerkezetét nem ismerő emberek [...]"
    <br>
     
    <br>
    Előítéletessége ékesen beszél magáért. Elnézést,
    hogy azt hittem: a probléma a wikik kétes hitelessége, a cél pedig<br>
    - a hitelesség
    szempontjából történő jobbá tételük (minimális program),<br>
    - úgy, hogy közben megőrizhetik a nem hivatalos
    megközelítések bemutatását is (ez utóbbi a "bővített változat").<br>
     
    <br>
    Önmagában is kesernyés szájízt okoz nekem a wikik és
    az Ön által szellemileg leminősítettek összekapcsolása,<br>
    viszont látásmódját közhatalmi szintű társadalomközelítésre vetítve
    szerintem
    ezzel semmivel sem lehet messzebbre jutni a marxizmus<br>
    általunk ismert átlagos
    megvalósulásainál (paternalizmus, "~ista" elit, Egyetlen Szempont az
    alternatívák kizárásával vagy üldözésével,<br>
    a másként gondolkodók megfigyelése és büntetése
    stb.) <br>
    <br>
    Számomra a következő <span style=""> </span>információhasználati
    tények léteznek e témakörben:
    <br>
    - az emberek gyorsan elérhető, olcsó/ingyenes és
    hiteles forrásokat igényelnek,
    <br>
    - emiatt egyre inkább a web ingyenes forrásai felé
    fordulnak (a tájékozódás súlypontja a netre helyeződik át, megelőzve
    a nyomtatottakat
    és a televíziózást is),
    <br>
    - tehát tömegesen hagyják el a kevésbé megfelelőnek
    - rugalmatlanabbnak/drágábbnak - ítélt platformokat (többek közt a
    könyvtárak
    olvasótermeit).
    <br>
    Ezek a TÉNYEK, melyeket nem csak "a tudás
    szerkezetét nem ismerő emberek"-re vonatkoztathatjuk.<br>
    A tudás szerkezetét
    ismerő fiatalabb generációk már hálópolgárok.
    <br>
    Ezeket a tényeket belátva a kultúrpolitika vagy
    biztosít a felhasználóknak hitelességben, árban, elérésben stb.
    versenyképesebb
    hálós forrásokat, vagy nem.
    <br>
    Ha nem, hát megcsinálják maguk.<br>
    Ha igen, de hiányosnak, egyoldalúnak stb. ítélik a felhasználók, hát
    csinálnak rá alternatívákat.<br>
     
    <br>
    Ön is „belátni tűnik”, hogy ideológiamentes tudásközvetítés
    a korábbi formáiban (pl. az inprintben) is problémás,<br>
    ez a világhálóra
    legfeljebb "különösen" érvényes – leginkább a cenzúra
    (demokráciákban) csekély mértéke miatt.<br>
    A hálón szabadon versenghetnek az
    alternatív megismerések (néha durván, néha nemtelenül is - ám nem
    ezt
    védem/képviselem).
    <br>
     
    <br>
    Általában örülök a megismerések szabad versengésének.
    Örülök a sokféleségnek és vállalom, hogy több forrást kell
    használnom emiatt,<br>
    tovább
    vizsgálgatva és mérlegelve a hitelesség kérdését. Akik ezt nem
    igénylik, nem akarják,
    azok is szabadok: annyiban feltétlenül,<br>
    hogy a kizárólagos kedvencükre
    koncentrálhatnak, bármi mást figyelmen kívül hagyva.<br>
     
    <br>
    Az értelmiség elvesztésének, veszejtésének víziója?
    Ez Pol Potnak sem sikerült, pedig elég drasztikus erőfeszítéseket
    hozott az értelmiség<br>
    (vagy általánosabban a városi polgárság) eltüntetésére. Az
    értelmiség kihajt -
    mily ironikus! - az életben hagyott parasztból és munkásból is.<br>
    De nem ez a lényeg, nem az osztály- vagy rétegskatulyázás, hanem
    hogy mind emberek vagyunk, emberi
    sajátosságokkal és ezt figyelembe véve<br>
    még az is mindegy, hogy e sajátságok
    (pl. a common sense) evolúciós vagy teremtési eredetűek <span
      style=""> </span>:-)
    <br>
     
    <br>
    Az értelmiséget nem fogja sem a Wikipédia, sem a
    Magyar Nemzet, Népszabadság stb. tönkreverni. Legfeljebb nem a mi
    szájízünk
    szerinti nézeteket képviseli a múlt,<br>
    jelen vagy jövő értelmiségének zöme. Alternatív közelítések voltak
    és lesznek: ilyen szempontból nagyon szerencsés,
    hogy nincs egységes "értelmiségi világközelítés",<br>
    az értelmiséget uniformizálni,
    kilúgozni erőszakkal is csak ideig-óráig lehet.
    <br>
    <br>
    Egy végső gondolatot engedjen meg - csak a
    "wiki vonatkozású" szabadsággal kapcsolatban, az én értelmezésemben:
    <br>
    - szabadság a kanonizált és nem kanonizált tudás(ok)
    időben, térben és forrásokban(!) párhuzamos társadalmi jelenléte és
    e jelenlét
    evidenciája,
    <br>
    - a pluralizmusból eredően az interpretációk
    közti választás szabadsága, a döntés/választás ténylegessége, végül
    ezek következménye, hogy
    <br>
    - szabadon írhatunk egy nekünk tetszőbb szócikket bármiről
    annál, ami adva van - ha meg "visszamódosítanak", hát... legalább
    ágálhatunk, küzdhetünk ellene.
    <br>
     
    <br>
    Szabadság egyéb vonatkozásban (mindkettőt
    elfogadom):
    <br>
    "A szabadság általában idegen erőtől való függetlenséget
    jelent." Wikipédia:
    <a class="moz-txt-link-freetext" href="http://hu.wikipedia.org/wiki/Szabadság_(filozófia)">http://hu.wikipedia.org/wiki/Szabadság_(filozófia)</a>
    <br>
    "Szabadon bűn és erény közt
    <br>
    Választhatni, mily nagy eszme,
    <br>
    S tudni mégis, hogy felettünk
    <br>
    Pajzsul áll Isten kegyelme." (Madách: Az ember
    tragédiája)
    <br>
     
    <br>
    Arra a végső kérdésre, hogy mit tehet a könyvtáros,
    az én nézeteimből eredően csak a wikik fejlesztésében való
    konstruktív<br>
    szerepvállalás
    útja marad járható - az alternatív interpretációk és kételyek
    megőrzésével, elősorolásával.<br>
    Mert a JÓ szócikkbe vetett hitünk és sajátos értékrendünk mellett
    legkiválóbb könyvtáros
    erényünk<br>
    a lehetséges források gyűjtése őrzése, feltárása és
    szolgáltatása.
    <br>
     
    <br>
    Üdvözlettel: <br>
     
    <br>
    Szabó G. Tibor
    <p class="MsoNormal" style="margin-bottom: 0.0001pt; text-align:
      justify; line-height: normal;"><span style="font-family:
        "Franklin Gothic Book","sans-serif";"> </span></p>
    <pre class="moz-signature" cols="72">Szabó G. Tibor könyvtári szakinformátor
Budapesti Gazdasági Főiskola Gazdálkodási Kar Zalaegerszeg, Könyvtár
<a class="moz-txt-link-freetext" href="http://www.pszfz.bgf.hu/gkz">http://www.pszfz.bgf.hu/gkz</a>
8900 Zalaegerszeg, Gasparich Márk u. 18/A, Tel.: +36 (92) 509-941
--------------------------------------------------------------------
</pre>
    <br>
    2011.03.22. 13:06 keltezéssel, szabó béla  írta:
    <blockquote cite="mid:20110322130658.9120@citromail.hu" type="cite">
      <pre wrap="">T. Lista!

Talán valami különös csillagállásnak, netalántán a „szuperhold” jelenségnek; de valószínűbben a mai magyar - és európai - világállapotnak köszönhetően a Magyar Nemzet hétvégi melléklete éppen most közölt egy társalgásunk tárgyához tapadó szöveget. (Miklóssy Endre: Titkos jelen. Megszüntetve megőrzés, avagy a riposztmodern Magyarországon.) Nekem csak most - kedden délelőtt - került a kezembe; elolvasását mindenkinek ajánlom. Idézek belőle: 
„… a marxizmust egyszerűen elfelejtettük, mintha nem is lett volna, ami méltatlan a gondolkodáshoz. Hiányzik a vele szembenéző olyan leszámolás, mint Kanté a skolasztikus filozófiával vagy Marxé a német idealizmussal, hogy új útra térhessen.” Később: „Napjaink kérdése: vajon csak a parancsuralom képes-e arra, hogy a fölöslegessé minősített észt kiküszöbölje? A kísérlet világszerte folyik. Talán éppen ez az, amit posztmodern jelenségnek mondunk? Így formálódik az új ideológiai monopólium, sajnálatosan örökölve elődjétől a kíváncsiság hiányát. És így veszítette el a nép az értelmiségét.” 
Ungváry Rudolffal több dologban is egyetértek. Továbbá: nincsen magyar lexikon/enciklopédia/adatbázis stb. amely bizonyos TÉNYEKET a mai állapotnak megfelelő - = korszerű - tudást ideológiai okuláré nélkül közvetítene, s különösen érvényes ez a világhálóra. A könyvtárosi tevékenység nem lehet mentes az értékszemlélettől, bár mindegyikünk más értékrendje van. Mit tehetek pl. én, ha információkat kell a rendelkezésre álló készletből közvetítenem, s csak marxista (álláspontom szerint káros) átadható szöveg akad? Írjam át (ha tudom), vagy ne adjam át? Kötelességem: kijavítandónak kijelölni, nagyjából ez az, amit tehetek. És, ha a magam kommentárja nélkül átadom, akkor helyesen teszem-e? 
A Szabó G. Tibor idézte szerző mondatai figyelemre méltóak, elolvasom majd a teljes textust. De a „szabadság” fogalmán magam egészen mást értek, mint az idéző. Példa: a wiki-féle forrásokból merítő, a tudás szerkezetét nem ismerő emberek – a túlnyomó többség – „szabadsága” igen korlátozott. Ha egy mérnök korrektnek és jónak találja mondjuk a szakmájába vágó, tranzisztor szócikket, akkor feltételezi, hogy mondjuk a „maghar” vagy az „osztálytársadalom” szócikk is ugyanúgy korrekt.
A kérdés tehát: mit tehet a/egy könyvtáros? 

szbi 


_______________________________________________
Katalist mailing list
<a class="moz-txt-link-abbreviated" href="mailto:Katalist@listserv.niif.hu">Katalist@listserv.niif.hu</a>
<a class="moz-txt-link-freetext" href="https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist">https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist</a>
</pre>
    </blockquote>
  <br>
<br>
__________ Information from ESET Mail Security, version of virus signature database 5978 (20110323) __________<br>
<br>
The message was checked by ESET Mail Security.<br>
<A HREF="http://www.eset.com">http://www.eset.com</A><br>


</body>
</html>