[KATALIST] Fwd: E- könyv olvasók a BME OMIKK-ban 2.

Janzer Frigyes frigyes at prospero.hu
2011. Már. 16., Sze, 18:55:23 CET


Kedves Listatagok!

Nagyon bonyolult kérdés ez.
Komoly különbség van a populáris kiadók és a tudományos kiadók között. Utóbbiak esetében van érdekes, éppen a könyvtárakra építő, nagyon szépen működő modell. A nagy tudományos kiadók (Springer, Wiley) e-könyv csomagokat (és ami talán érdekesebb lesz, o-könyv csomagokat) adnak el könyvtáraknak (különösen egyetemi könyvtáraknak), amelyek aztán ingyen hozzáférést adnak az olvasóiknak. Jó modell, mert ingyen van annak, akinek kéne, de valaki megfizeti a drágán előállítható tartalmat. Ez jó lehetőséget teremt a könyvtáraknak, ha itthon még nem is, de mondjuk Németországban már igen.

Populáris könyveknél nagyon más a helyzet, és ott nagy baj is lesz, ha az amazon és mások nagyon olcsón akarják adni a tartalmat. (Egyébként, ha nem akarják, akkor a jelenlegi e-könyves modellben hozzájut a felhasználók nagy része ingyen a torrent oldalakról.) Ott ez nem lesz sokáig tartható, és a piac összeomlása után jön majd más, finanszírozható modell. Miért? Mert, ha a piac összeomlik, nem lesz elég változatos tartalom, arra pedig van igény.

Üdvözlettel:

Janzer Frigyes
ügyvezető

Prospero Könyvei Budapest Kft.
1066 Budapest, Weiner Leó u. 20.
Tel.: 06-1 302-8444, Fax: 06-1 302-8410
www.prospero.hu
www.prosperoD.hu







  ----- Original Message ----- 
  From: László Pintér 
  To: katalist at listserv.niif.hu 
  Sent: Wednesday, March 16, 2011 5:12 PM
  Subject: [KATALIST] Fwd: E- könyv olvasók a BME OMIKK-ban 2.





  ---------- Forwarded message ----------
  From: László Pintér <alapinter at gmail.com>
  Date: 2011/3/16
  Subject: Re: [KATALIST] E- könyv olvasók a BME OMIKK-ban 2.
  To: Mikulás Gábor <mikulasg at gmconsulting.hu>


  Tisztelt Lista, idemásolom a blog szövegét, remélem, ezzel nem követek el szerzői jogsértést. 

  "Képmutatás -- mesélést segítő eszköz a Saitamai Megyei Könyvtárban
   
  Lesz-e könyvtár a Kindle (stb.) után?
  Címkék: könyvtári tevékenység alternatívája | gép, technikai eszköz | e-könyv | piac, könyv- és dokumentum- | e-könyv olvasó, más mobil eszközök | cselekvésképtelenség | 


  Ha a Kindle áralakulásának trendjét nézzük, akkor kb. novemberre vagy az év végére lesz 0 dollárnál az ára, de a közeljövőben kell kijönnie a 100 dollár alatti készüléknek is. És hogy honnan ez a bizonyosság? Mert mondták.
  Tetszik tudni, mivel fog ez járni ha megyünk tovább a győzedelmes úton? A könyvtárak elsorvadásával, azzal például. Mihelyt befejezzük a digitalizációt, vége. Nem kell közösségi tér, arra ott a kávézó. Nem kell kultúra, arra ott a színház. Nem kell könyvesbolt vagy könyvtár, arra ott az Amazon. Nem kell tanulóhely, arra ott az iskola.
  Itt most nem arról van szó, hogy borsodi vagy afrikai gyerekek kapnak szakadt vagy gyenge teljesítményű laptopokat és számítógépeket. Itt olyan lesz, mint most van a mobilpiacokon: a készüléket utánad vágják, ha veszel hozzá előfizetést (l. az Amazon Prime 79 dolláros ára). Ehhez pedig jár korlátlan film- és sorozatnézés, ingyenes, két napos határidejű szállítás stb.
  Számoljunk reálisan: mi az, amit mi szembe tudunk ezzel állítani mondjuk öt év múlva? Hol van az a stratégiai terv, ami ezt a lehetőséget egyáltalán számba veszi? Mi az a szolgáltatás, ami eredményesen tudna versenyezni egy ilyen konstrukcióval?"


  Én, kérem tisztelettel, megadnám a választ a költői kérdésre. Mi tudna evvel a konstrukcióval versenyezni? Pl. a bunkósbot. Ld. Japán. Az enber (sic!) legyőzi a természetest - mondá egykoron "szás etás" a seregben. Hát igen. Úgy legyőzzük, hogy magunk is a természet részei leszünk. A bunkósbotunkkal együtt. Nem baj. Fontos, hogy Mikulás úr témánál van. Nincsen szükség a könyvtárakra. Láthassuk és tudhassuk áztat kedves Mikuliás úr, a mágá nágy okosságá nélkül is. Víge a könyvtáráknak. Meg a míveltsígnek is.

  "Márai Sándor írja a Naplóban (1962. év végén!): 
  " Eliot. "A bölcsességet elvesztettük a szakképzettségben." És a műveltséget elvesztettük az értesültségben: olcsóbb és praktikusabb, mint a műveltség. "
  40-50 évvel később sem jobb a helyzet, sőt, rosszabb:
  " A releváns tudás iránti olthatatlan érdeklődés helyét átvette az információ, a bármiről szóló bármi." (TGM) "
  (http://wwww.mandiner.hu/cikk/20100925_a_sajto_alkonya marko11 kommentje.
  És mellékelem még ebben a témában Kokas Károly egy fordítását. (Ld. melléklet!) 

  Éljen a mindent legyőző ember és technika. 
  Szomorú üdvözlettel: Pintér L. 




  2011/3/16 Mikulás Gábor <mikulasg at gmconsulting.hu>

    Kedves Nóra,
    köszönöm szépen válaszát! A leírt paraméterek valóban módosítják valamelyest a helyzetet. Sok sikert a kísérlethez, és előre köszönöm a majdani tapasztalatokat, melyek közreadásával feltehetően sokak fejlesztési elképzeléseit befolyásolhatják.

    (A témához részben kapcsolódó anyagot idéz a mai KIT Takács Dániel blogjából http://www.kithirlevel.hu/index.php?kh=lesz-e_konyvtar_a_kindle_stb._utan
    , mely az ekönyv-olvasók árának drasztikus csökkenését és a könyvtár szerepének átértékelését, megkérdőjelezését veti fel.)

    Üdvüzlettel,
    Mikulás Gábor

    --------------------------------------------------
    From: "Szalkai Nóra" <nszalkai at omikk.bme.hu>
    Sent: Wednesday, March 16, 2011 3:50 PM
    To: <katalist at listserv.niif.hu>; " Mikulás Gábor " <mikulasg at gmconsulting.hu>
    Subject: E- könyv olvasók a BME OMIKK-ban 2.


      Kedves Lista, kedves Gábor!

      Ez valóban kritikus kérdés, minden értelemben:)

      Az e-könyv olvasókat egyelőre csak helyben használhatják majd az olvasóink.

      Természetesen mi is úgy gondoljuk, hogy az igazi az lenne, ha a készülékeket
      kölcsönözni is lehetne. A kölcsönzéssel kapcsolatban felmerülő kérdések
      megválaszolásához, körüljárásához további időre van szükségünk (mi történik,
      ha a készüléket esetleg elveszítik, netán ellopják; jogilag milyen további
      kérdéseket vet fel az, ha a készülékeket a rajtuk szereplő tartalommal együtt
      kikölcsönzik és így a tartalmak védettsége csökken, stb.)

      A  forgalmazóval kötött szerződés egyelőre a készülékek helyben használatáról
      köttetett, de érdeklődéstől függően nem kizárt, hogy ezt a későbbiekben
      módosítjuk.

      Mivel a mi olvasóink műszaki érdeklődése az átlagosnál nagyobb, így abban
      bízunk, hogy a helyben használat is kellően vonzó lehet, hiszen várhatóan az
      olvasók egy részét kimondottan az e-könyv olvasók működése, illetve az
      elektronikus tinta és papír érdekli (nálunk pedig nyugodt körülmények között
      kipróbálhatják az eszközöket, nem úgy, mint egy üzletben).

      Üdvözlettel,

      Szalkai Nóra
      BME OMIKK



      __________ ESET Smart Security - Vírusdefiníciós adatbázis: 5958 (20110316) __________

      Az üzenetet az ESET Smart Security ellenőrizte.

      http://www.eset.hu





    __________ ESET Smart Security - Vírusdefiníciós adatbázis: 5958 (20110316) __________

    Az üzenetet az ESET Smart Security ellenőrizte.

    http://www.eset.hu




    _______________________________________________
    Katalist mailing list
    Katalist at listserv.niif.hu
    https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist





  -- 
  Pintér László
  Honlap: http://www.csorbagyozo.hu




  -- 
  Pintér László
  Pécsi Tudományegyetem
  Pollack Mihály Műszaki Kar Könyvtára
  Tel.: 72/503-650/3904
  Fax.: 72/503-650/3932
  Mobiltelefon: +36 30 9818845
  Honlap: http://www.csorbagyozo.hu



------------------------------------------------------------------------------


  _______________________________________________
  Katalist mailing list
  Katalist at listserv.niif.hu
  https://listserv.niif.hu/mailman/listinfo/katalist



__________ ESET Smart Security - Vírusdefiníciós adatbázis: 5959 (20110316) __________

Az üzenetet az ESET Smart Security ellenőrizte.

http://www.eset.hu

--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20110316/2d816846/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról