[KATALIST] eldugott Portal?

Mikulás Gábor mikulasg at t-online.hu
2007. Jún. 9., Szo, 15:57:28 CEST


Örömmel láttam a KI-portálon közreadott Portál program változatot.
http://www.ki.oszk.hu/107/download.php?view.161 . 'A dokumentum munkaanyag,
tartalmáról jelenleg is egyeztetés folyik a szakmai szervezetekkel.' Ha
ténylegesen van lehetőség az alakításra, akkor az Skaliczki Judittól és
csapatától a nyilvánosság és a könyvtár 2.0 irányába való előremutató lépés.
Az örömhöz hozzájárulhat még a témával kapcsolatos, közpénz felhasználásával
készült szakértői és egyéb forrásanyagok közzététele; a web adta lehetőségek
gyakorlati kihasználása. Ez által könnyebben értelmezhető lenne pl. hogy "a
hazai stratégia kerete" "Az analízisek adta helyzetkép", továbbá tudni
lehetne, hogy mi, vagy ki alapján gondolja a szerkesztő / szerző azt, amit
ír. Feltehetően nem jelent technikai gondot, hogy a hangsúlyozottan
munkaanyag pdf-fájljába ilyen célú linkek kerüljenek.

Érdekes elemezni is a szöveget -- vagy összevetni hasonló célú külföldi
anyagokkal -- s látni, hogy mely márciusi javaslatok mentek ill. nem mentek
át a szerzők / szerkesztők szűrőjén. 

 

Az anyagban szerepel, hogy a társadalmi vita május--júniusban tart. No,
ennek több mint fele már lement :-(. Érdemes lenne jelezni
minőségmenedzsment szempontjából is, hogy a mostani véleményezésnek mi a
határideje; azaz pontosan mely dátumig érdemes írni a fent citált linkre.

 

Szóval, gratulálok, csak így tovább!

Mikulás Gábor

 

 

  _____  

From: katalist-bounces at listserv.iif.hu
[mailto:katalist-bounces at listserv.iif.hu] On Behalf Of Mikulás Gábor
Sent: Monday, March 05, 2007 11:17 PM
To: 'katalist katalist'
Subject: [KATALIST] eldigott Portal?

 

'A főosztály´(sic!) képviseli a könyvtári területet a Nemzeti Stratégiai
Referenciakerethez kapcsolódó kulturális intézkedésekben. A könyvtári
terület fejlesztésének új programja a kormányzati szinten megvalósítandó
Portál program lesz, amely a mindenki számára elérhető információval és
felhalmozott tudással a versenyképes Magyarország megteremtéséhez járul
hozzá.' -- Ha az OKM portálján "portál program"-ra keresünk, akkor ezt az
egyetlen találatot kapjuk. ("Könyvtári stratégiai fejlesztési" vagy
"4582/2007" ügyiratszánra nem ad találatot a minisztériumi portál keresője.)
S a talált anyagban is mindössze fél mondat szól a Portál programról. (De
benne van a "mindenki számára elérhető információ" és a "felhalmozott tudás"
kifejezés is.) 

 

Emellett hiába keresek portál programra való utalást a www.mke.oszk.hu
<http://www.mke.oszk.hu/>   vagy a www.ki.oszk.hu <http://www.ki.oszk.hu/>
oldalakon; -- semmi. Az IKSZ honlapján két, sorok közötti találat a
Könyvtári Lev/lap online változatából. A http://www.konyvtar.lap.hu
<http://www.konyvtar.lap.hu/>  sem igazít el. Offline azért elért hozzám a
helyi egyesületi hírlevél a felhívással, hogy most lehet hozzászólni a
2007-2013. évi könyvtári stratégiai fejlesztési célokhoz (becses nevén az
ún. Portál programhoz -- mely dok. alatt Skaliczki Judit aláírása
olvasható). (Korábban biztatónak tartottam, hogy tényleg lesz végre egy jó
hazai könyvtári portál, de aztán láttam, hogy ez csak metafora.) A jelek azt
mutatják tehát, hogy a szakmai irányítás továbbra is offline maradt. Nagy
kár, ugyanis a használók és a könyvtárosok derékhada is átkelt már a
digitális szakadékon. Ez az állapot tehát súlyosan veszélyezteti a szakmai
demokráciát, nyilvánosságot.

 

És attól is tartok, hogy ez az állapot nem felel meg a 2005. évi XC.,
információszabadságról szóló törvénynek, mely előírja a közérdekű
információk elektronikus közzétételét. Vagy a esetleg Portál program nem
közérdekű? 

Kedves HSD, tudnál segíteni a jogértelmezésben?

 

A lényegre térve: Bakos Klára offline elérhető levelében alkotó és felelős
viszonyulásra buzdít, mellyel csak egyetérteni tudok. És biztat a
minisztériumi osztály által már előre megfogalmazott célok köré ragasztható
feladatok megfogalmazására. Mint írja, "a szervezetek javaslatainak leadása
március 14." Tehát, innentől még egy hét! A levél kelt febr. 14-én,
többszörös áttételen keresztül hozzám legalábbis a múlt héten jutott el. --
Két hét alatt gondolkodni 7 évnyi szakmai előmenetelen?! És mintha nem
hallatszana a szakmai vita vagy szervezkedés lázas zaja sem. Vagy nem is
kell vita? Vagy úgyis minden már mindegy?! Pedig közhely, hogy a szélesebb
körben hozott döntés statisztikailag jobb minőségű. 

 

Érdemes lenne végre egy, a digitális szakadékon inneni hazai könyvtári
stratégiát megfogalmazni -- vagy legalábbis közösen hozzájárulni.

 

Mikulás Gábor

 

............................................................................
..
............................ Mikulás Gábor ...........................
.................. információs és pr-tanácsadó .................
mikulasg at gmconsulting.hu  www.gmconsulting.hu/inf
... tel.: 76 497-568, 30 239-2293, Skype: mikulasg .....
............................................................................
..

 

 

 

--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20070609/495b04e4/attachment.html>


További információk a(z) Katalist levelezőlistáról