[KATALIST] Sony ekonyv-olvaso
Bánhegyi Zsolt
zsolt at vax.mtak.hu
2007. Aug. 13., H, 16:32:26 CEST
'Mit vigyek a strandra? Hát egy kiskönyvtárat!'
Ezzel a cimmel jelent meg Mike Musgrave irása a
Washington Post 2007. augusztus 5-i számában --
a téma pedig a Sony olvasógépe, a Sony Reader,
amit a cég még 2006 végén mindenféle fanfár nélkül
dobott piacra.
A hordozható, paperback-méretü eszközbe a könyvek
föltöltése egyszerü, hasonló módon müködik, mint az
iPod a zenei fájlokkal. Egyszerüen kapcsolódni kell a
Sony online könyvesboltjára. Kb. 80 könyvet tudunk
egyszerre a készülékbe tölteni (ennyire kalibrált a
memóriája).
Az olvasógép nem elözmények nélküli. 8 évvel ezelött,
1999-ben -- Di-Gizmo (gizmo=csecsebecse) cimen --
már irtam erröl az óperenciás tengeren túli leveleim
egyikében. Magam is láttam az ott leirt gépeket és
nagyon úgy nézett ki, hogy vagy a Franklin cég
RocketBookja, vagy az Everybook, amely kihajtható
volt, akár egy valódi könyv, hamarosan nélkülözhetetlen
'háztartási eszköz' lesz. Nem igy történt, közbejött a
nagy dotcom-durranás, s az 500 dollárért kinált
olvasógép végül is eltünt a ködben. Egyébként is,
más irányt vett a fejlesztés (pl. USB, szélessáv stb).
Hála a Katalist-archivum keresését megkönnyitö
szoftvernek, megtaláltam a linket a régi levélhez:
http://digbig.com/4tjrx
A Sony mostani, új e-olvasója 300 dollárba kerül. A
Sony Connect könyváruházában ma 15 ezer cim van
(összehasonlitásképpen egy közepes méretü Borders
boltban a cimek száma átlagban 200 ezer). Az
elektronikus könyv letöltése kb. 30 százalékkal
olcsóbb, mint annak holtfa-példánya a Bordersnél.
Az újságiró igy zárja irását: 'a könyvipar digitális
forradalma itt új lapot nyitott, de még csupán az első
fejezet elején tart.'
http://digbig.com/4tjqk
Bánhegyi Zsolt
--------- következő rész ---------
Egy csatolt HTML állomány át lett konvertálva...
URL: <https://listserv.niif.hu/pipermail/katalist/attachments/20070813/ce9e4033/attachment.html>
További információk a(z) Katalist levelezőlistáról